Avaktiverad 2022-02-04
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2010-06-29
RSK-nr enhet: ST
Fläkt med start/stopp via strömbrytare Våtrumsfläkt för montering i kanal med naturligt självdrag (tak). Avsedd för manuell styrning med strömbrytare. Kan kombineras med externt monterade styrutrustningar t.ex. Pax termostat, Externt kopplingsur. För eftermontage finns tillbehöret Passad kallrasspjäll (8125-1) om fläkten ska monteras i kanal som saknar naturligt självdrag (yttervägg).
Fläkt med start/stopp via strömbrytare Våtrumsfläkt för montering i kanal med naturligt självdrag (tak). Avsedd för manuell styrning med strömbrytare. Kan kombineras med externt monterade styrutrustningar t.ex. Pax termostat, Externt kopplingsur. För eftermontage finns tillbehöret Passad kallrasspjäll (8125-1) om fläkten ska monteras i kanal som saknar naturligt självdrag (yttervägg).
| RSK-nummer | 8758475 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1850-1 |
| GTIN | 7391477185011 |
| Produkt | Badrumsfläkt |
| Produktnamn | Passad 00 |
| Dimension | 100-140mm |
| Storlek | 172x210x90mm(BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | 95m3/h |
| Effekt/Eldata | 230V4W |
| Funktion | för tak |
| Utförande | manuell styrning strömbrytare |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP-plast/flermateriel |
| Standard | IP44 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://pax.se/produkter/ventilation/badrumsflaktar/passad/1850-1 |
| RSK flik | 25 Badrumsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 1850-1 |
|---|
| GTIN | 7391477185011 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://pax.se/produkter/ventilation/badrumsflaktar/passad/1850-1 |
|---|
| Nominell bredd | 172 mm |
|---|---|
| Flödeshastighet | 95 m³/h |
| Färg | Vit |
| Monteringsmetod | Vägg-/Kanalmontering |
| Märkspänning | 230 V |
| Nätfrekvens | 50 Hz |
| Sammansättning | Standard |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
| Riktning | Axiell |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Bulleremission | 27,9 dB(A) re 1 pW |
| Med anslutningskit | Ja |
| Bredd | 172 mm |
| Höjd | 210 mm |
| Djup | 90 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7391477185011 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 210 | ||
| Bredd (mm) | 172 | ||
| Höjd (mm) | 148 | ||
| Vikt (kg) | 0,765 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 440 | ||
| Bredd (mm) | 360 | ||
| Höjd (mm) | 155 | ||
| Vikt (kg) | 3,5 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_246_8758475.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 8758475 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1850-1 |
| GTIN | 7391477185011 |
| Produkt | Badrumsfläkt |
| Produktnamn | Passad 00 |
| Dimension | 100-140mm |
| Storlek | 172x210x90mm(BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | 95m3/h |
| Effekt/Eldata | 230V4W |
| Funktion | för tak |
| Utförande | manuell styrning strömbrytare |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP-plast/flermateriel |
| Standard | IP44 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://pax.se/produkter/ventilation/badrumsflaktar/passad/1850-1 |
| RSK flik | 25 Badrumsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 1850-1 |
|---|
| GTIN | 7391477185011 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://pax.se/produkter/ventilation/badrumsflaktar/passad/1850-1 |
|---|
| Nominell bredd | 172 mm |
|---|---|
| Flödeshastighet | 95 m³/h |
| Färg | Vit |
| Monteringsmetod | Vägg-/Kanalmontering |
| Märkspänning | 230 V |
| Nätfrekvens | 50 Hz |
| Sammansättning | Standard |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
| Riktning | Axiell |
| Kapslingsklass (IP) | IP44 |
| Bulleremission | 27,9 dB(A) re 1 pW |
| Med anslutningskit | Ja |
| Bredd | 172 mm |
| Höjd | 210 mm |
| Djup | 90 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7391477185011 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 210 | ||
| Bredd (mm) | 172 | ||
| Höjd (mm) | 148 | ||
| Vikt (kg) | 0,765 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 440 | ||
| Bredd (mm) | 360 | ||
| Höjd (mm) | 155 | ||
| Vikt (kg) | 3,5 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_246_8758475.pdf |
|---|---|