RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-03-11
RSK-nr enhet: ST
Väggmonterad duschsits med ben. Ger extra stabilitet och högre belastning. Höjdjusterbara ben med halksäkra gummifötter. Testad upp till 170 kg.
Väggmonterad duschsits med ben. Ger extra stabilitet och högre belastning. Höjdjusterbara ben med halksäkra gummifötter. Testad upp till 170 kg.
| RSK-nummer | 8565093 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | KING-PWSL-KN |
| GTIN | 5391548726039 |
| Produkt | Duschstol |
| Produktnamn | DUSCHSTOL MED BEN VIT |
| Dimension | - |
| Storlek | 420x400x510mm (BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | med ben |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP-plast,aluminium |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 22 Vattenlås/Konsoler/Fixturer/Installationsystem/Funktionsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | KING-PWSL-KN |
|---|
| GTIN | 5391548726039 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av fastsättning | Vägg |
|---|---|
| Ram material | Aluminium |
| Färg sits | Aluminium |
| Material sits | Plast |
| Kvalitetsklass sitsmaterial | PP (polypropen) |
| Vikbar/Fällbar | Ja |
| Med underhållsöppning | Nej |
| Med armstöd | Nej |
| Sitsdjup | 510 mm |
| Sitsbredd | 420 mm |
| Bredd totalt | 420 mm |
| Höjd totalt | 400 mm |
| Max. statisk belastning | 170 kg |
| Inställbart ryggstöd | Nej |
| Inställbar under belastning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 449 | ||
| Bredd (mm) | 538 | ||
| Höjd (mm) | 112 | ||
| Vikt (kg) | 4,31 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 8565093 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | KING-PWSL-KN |
| GTIN | 5391548726039 |
| Produkt | Duschstol |
| Produktnamn | DUSCHSTOL MED BEN VIT |
| Dimension | - |
| Storlek | 420x400x510mm (BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | med ben |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP-plast,aluminium |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 22 Vattenlås/Konsoler/Fixturer/Installationsystem/Funktionsutrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | KING-PWSL-KN |
|---|
| GTIN | 5391548726039 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av fastsättning | Vägg |
|---|---|
| Ram material | Aluminium |
| Färg sits | Aluminium |
| Material sits | Plast |
| Kvalitetsklass sitsmaterial | PP (polypropen) |
| Vikbar/Fällbar | Ja |
| Med underhållsöppning | Nej |
| Med armstöd | Nej |
| Sitsdjup | 510 mm |
| Sitsbredd | 420 mm |
| Bredd totalt | 420 mm |
| Höjd totalt | 400 mm |
| Max. statisk belastning | 170 kg |
| Inställbart ryggstöd | Nej |
| Inställbar under belastning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 449 | ||
| Bredd (mm) | 538 | ||
| Höjd (mm) | 112 | ||
| Vikt (kg) | 4,31 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |