Inlagd: 2021-09-10
RSK-nr enhet: ST
• består av: huvuddusch, takanslutning • duschhuvud storlek: 275 mm • stråltyp: Rain • flödesmängd Rain (vid 3 bar): 18 l/min • maximal flödesmängd vid 3 bar: 18 l/min • strålzoner: speciell strålbild från munstycken placerade på innerdiametern • huvuddusch med justerbar vinkel • material strålskiva: metall • strålskiva avtagbar för rengöring • metalltaksanslutning • takanslutningslängd: 120 mm • installation: tak • anslutningsgänga: G ½” • med integrerad belysning • lampa: LED • strömförsörjning: 12 V • transformator strömförsörjning för inbyggnad 12 V, 12 W • ingångsspänning: 100 - 240 Volt AC / 50/60 Hz • Utspänning: 12 V DC • färgtemperatur: 2700 K • energieffektivitetsmärke innehåller en ljuskälla med energieffektivitetsklass G • inte lämplig för genomströmningsberedare
• består av: huvuddusch, takanslutning • duschhuvud storlek: 275 mm • stråltyp: Rain • flödesmängd Rain (vid 3 bar): 18 l/min • maximal flödesmängd vid 3 bar: 18 l/min • strålzoner: speciell strålbild från munstycken placerade på innerdiametern • huvuddusch med justerbar vinkel • material strålskiva: metall • strålskiva avtagbar för rengöring • metalltaksanslutning • takanslutningslängd: 120 mm • installation: tak • anslutningsgänga: G ½” • med integrerad belysning • lampa: LED • strömförsörjning: 12 V • transformator strömförsörjning för inbyggnad 12 V, 12 W • ingångsspänning: 100 - 240 Volt AC / 50/60 Hz • Utspänning: 12 V DC • färgtemperatur: 2700 K • energieffektivitetsmärke innehåller en ljuskälla med energieffektivitetsklass G • inte lämplig för genomströmningsberedare
| RSK-nummer | 8278683 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 26032000 |
| GTIN | 4011097726106 |
| Produkt | Huvuddusch |
| Produktnamn | AX Nendo huvuddusch med takarm |
| Dimension | R15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 13L/min |
| Effekt/Eldata | 12V |
| Funktion | - |
| Utförande | 12V LED |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 26032000 |
|---|
| GTIN | 4011097726106 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Form | Rund |
|---|---|
| Material | Övrigt |
| Basfärg | Krom |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 18 l/min |
| Med duscharm/-rör | Ja |
| Längd duscharm/-rör | 0 mm |
| Inställbart huvud | Ja |
| Lutningsjusteringsområde | 0 - 0 ° |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Nej |
| Antal stråltyper | 1 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Lämplig för väggmontering | Nej |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Anslutning | Invändig gänga |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 275 mm |
| Längd utsprång | 275 mm |
| Bredd | 275 mm |
| Höjd | 265 mm |
| Djup | 275 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097726106 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 331 | ||
| Bredd (mm) | 343 | ||
| Höjd (mm) | 344 | ||
| Vikt (kg) | 3,829 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 2 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 775 | ||
| Bredd (mm) | 435 | ||
| Höjd (mm) | 365 | ||
| Vikt (kg) | 9,078 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 73,248 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8278683.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.axor-design.com/se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8278683.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8278683.pdf |
| RSK-nummer | 8278683 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 26032000 |
| GTIN | 4011097726106 |
| Produkt | Huvuddusch |
| Produktnamn | AX Nendo huvuddusch med takarm |
| Dimension | R15 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 13L/min |
| Effekt/Eldata | 12V |
| Funktion | - |
| Utförande | 12V LED |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 26032000 |
|---|
| GTIN | 4011097726106 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Form | Rund |
|---|---|
| Material | Övrigt |
| Basfärg | Krom |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 18 l/min |
| Med duscharm/-rör | Ja |
| Längd duscharm/-rör | 0 mm |
| Inställbart huvud | Ja |
| Lutningsjusteringsområde | 0 - 0 ° |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Nej |
| Antal stråltyper | 1 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Lämplig för väggmontering | Nej |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Anslutning | Invändig gänga |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 275 mm |
| Längd utsprång | 275 mm |
| Bredd | 275 mm |
| Höjd | 265 mm |
| Djup | 275 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097726106 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 331 | ||
| Bredd (mm) | 343 | ||
| Höjd (mm) | 344 | ||
| Vikt (kg) | 3,829 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 2 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 775 | ||
| Bredd (mm) | 435 | ||
| Höjd (mm) | 365 | ||
| Vikt (kg) | 9,078 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 73,248 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8278683.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.axor-design.com/se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8278683.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8278683.pdf |