Avaktiverad 2022-05-18
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2014-09-18
RSK-nr enhet: ST
Hansgrohe Raindance Rainfall 240 Air 3jet huvuddusch •duschhuvudsstorlek: 240 mm •stråltyp: RainAir, WhirlAir, pulseringsstråle •flödesmängd RainAir (vid 3 bar): 18 l/minut •flödesmängd WhirlAir (vid 3 bar): 16 l/minut •flödesmängd pulseringstråle (vid 3 bar): 28 l/minut •aktiveringen av de 3 strålzonerna skall ske via 3 ventiler eller en omställningsventil med 3 utgångar •helförkromad strålskiva •material strålskiva: metall •vägg - UP installation på iBox •Ljudklass: U •Flödesklass: D •OBS! inbyggnadsdel tillkommer •SVGW 0808-5391 •WRAS 1112316 •ACS 09 ACC NY 078, valide jusqu'au 14.04.2014 •ACS 14 ACC NY 135, valide jusqu'au 30.05.2019
Hansgrohe Raindance Rainfall 240 Air 3jet huvuddusch •duschhuvudsstorlek: 240 mm •stråltyp: RainAir, WhirlAir, pulseringsstråle •flödesmängd RainAir (vid 3 bar): 18 l/minut •flödesmängd WhirlAir (vid 3 bar): 16 l/minut •flödesmängd pulseringstråle (vid 3 bar): 28 l/minut •aktiveringen av de 3 strålzonerna skall ske via 3 ventiler eller en omställningsventil med 3 utgångar •helförkromad strålskiva •material strålskiva: metall •vägg - UP installation på iBox •Ljudklass: U •Flödesklass: D •OBS! inbyggnadsdel tillkommer •SVGW 0808-5391 •WRAS 1112316 •ACS 09 ACC NY 078, valide jusqu'au 14.04.2014 •ACS 14 ACC NY 135, valide jusqu'au 30.05.2019
| RSK-nummer | 8184354 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 28411000 |
| GTIN | 4011097564104 |
| Produkt | Duschsil |
| Produktnamn | Raindance Rainfall 240 Air |
| Dimension | G20, Ø240mm duschhuvud |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 18-28l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 3 stråltyper |
| Utförande | väggmonterad |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | metall/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 28411000 |
|---|
| GTIN | 4011097564104 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 28 l/min |
|---|---|
| Inställbart huvud | Nej |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Längd utsprång | 548 mm |
| Höjd | 160 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097564104 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 665 | ||
| Bredd (mm) | 390 | ||
| Höjd (mm) | 215 | ||
| Vikt (kg) | 9,773 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_412_8184354.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_412_8184326_gruppfil.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_412_8184354.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_412_8184354.pdf |
| RSK-nummer | 8184354 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 28411000 |
| GTIN | 4011097564104 |
| Produkt | Duschsil |
| Produktnamn | Raindance Rainfall 240 Air |
| Dimension | G20, Ø240mm duschhuvud |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 18-28l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 3 stråltyper |
| Utförande | väggmonterad |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | metall/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 28411000 |
|---|
| GTIN | 4011097564104 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 28 l/min |
|---|---|
| Inställbart huvud | Nej |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Längd utsprång | 548 mm |
| Höjd | 160 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097564104 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 665 | ||
| Bredd (mm) | 390 | ||
| Höjd (mm) | 215 | ||
| Vikt (kg) | 9,773 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_412_8184354.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_412_8184326_gruppfil.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_412_8184354.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_412_8184354.pdf |