Avaktiverad 2022-06-30
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2013-06-28
RSK-nr enhet: ST
Hansgrohe Raindance Select E 300 2jet huvuddusch med 390mm duscharm för väggmontage, Krom •duschhuvudsstorlek: 300 x 160 mm •duscharmslängd: 390 mm •stråltyp: Rain, RainAir •flödesmängd Rain (vid 3 bar): 15 l/minut •flödesmängd RainAir (vid 3 bar): 15 l/minut •stråltypsinställning: Select omställning på huvudduschen •yta strålskiva i två varianter: krom eller vit •material strålskiva: metall •strålskiva avtagbar för rengöring •vägg •anslutningsgänga G ½ •ACS 13 ACC NY 200, valide jusqu'au 02.07.2018 •WRAS 1312312
Hansgrohe Raindance Select E 300 2jet huvuddusch med 390mm duscharm för väggmontage, Krom •duschhuvudsstorlek: 300 x 160 mm •duscharmslängd: 390 mm •stråltyp: Rain, RainAir •flödesmängd Rain (vid 3 bar): 15 l/minut •flödesmängd RainAir (vid 3 bar): 15 l/minut •stråltypsinställning: Select omställning på huvudduschen •yta strålskiva i två varianter: krom eller vit •material strålskiva: metall •strålskiva avtagbar för rengöring •vägg •anslutningsgänga G ½ •ACS 13 ACC NY 200, valide jusqu'au 02.07.2018 •WRAS 1312312
| RSK-nummer | 8184292 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 27385000 |
| GTIN | 4011097706894 |
| Produkt | Takdusch |
| Produktnamn | Raindance Select E 300 h.dusch |
| Dimension | G15 |
| Storlek | 300x160mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 2 stråltyper, för inbyggnad |
| Utförande | med väggarm |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing, ABS-plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 27385000 |
|---|
| GTIN | 4011097706894 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 15 l/min |
|---|---|
| Inställbart huvud | Ja |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Längd utsprång | 470 mm |
| Höjd | 167 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097706894 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 460 | ||
| Bredd (mm) | 245 | ||
| Höjd (mm) | 105 | ||
| Vikt (kg) | 3,135 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_412_8184292.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_412_8184292.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_412_8184292.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_412_8184292.pdf |
| RSK-nummer | 8184292 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 27385000 |
| GTIN | 4011097706894 |
| Produkt | Takdusch |
| Produktnamn | Raindance Select E 300 h.dusch |
| Dimension | G15 |
| Storlek | 300x160mm (LxB) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 2 stråltyper, för inbyggnad |
| Utförande | med väggarm |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing, ABS-plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 27385000 |
|---|
| GTIN | 4011097706894 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 15 l/min |
|---|---|
| Inställbart huvud | Ja |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Längd utsprång | 470 mm |
| Höjd | 167 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097706894 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 460 | ||
| Bredd (mm) | 245 | ||
| Höjd (mm) | 105 | ||
| Vikt (kg) | 3,135 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_412_8184292.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_412_8184292.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_412_8184292.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_412_8184292.pdf |