Avaktiverad 2022-06-30
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2014-09-18
RSK-nr enhet: ST
Hansgrohe Raindance Select 2jet huvuddusch med 100mm duscharm för takmontage, Vit/krom •duschhuvudsstorlek: 300 x 160 mm •stråltyp: Rain, RainAir •flödesmängd Rain (vid 3 bar): 15 l/minut •flödesmängd RainAir (vid 3 bar): 15 l/minut •stråltypsinställning: Select omställning på huvudduschen •yta strålskiva i två varianter: krom eller vit •material strålskiva: metall •strålskiva avtagbar för rengöring •metalltaksanslutning •takanslutningslängd: 100 mm •tak •anslutningsgänga G ½ •ACS 13 ACC NY 200, valide jusqu'au 02.07.2018 •WRAS 1312312
Hansgrohe Raindance Select 2jet huvuddusch med 100mm duscharm för takmontage, Vit/krom •duschhuvudsstorlek: 300 x 160 mm •stråltyp: Rain, RainAir •flödesmängd Rain (vid 3 bar): 15 l/minut •flödesmängd RainAir (vid 3 bar): 15 l/minut •stråltypsinställning: Select omställning på huvudduschen •yta strålskiva i två varianter: krom eller vit •material strålskiva: metall •strålskiva avtagbar för rengöring •metalltaksanslutning •takanslutningslängd: 100 mm •tak •anslutningsgänga G ½ •ACS 13 ACC NY 200, valide jusqu'au 02.07.2018 •WRAS 1312312
| RSK-nummer | 8184338 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 27384400 |
| GTIN | 4011097706887 |
| Produkt | Takdusch |
| Produktnamn | Raindance Select E 300 h.dusch |
| Dimension | G15, 300x160mm duschhuvud |
| Storlek | 100mm takrör |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 2 stråltyper |
| Utförande | takmonterad |
|---|---|
| Färg | vit/krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | metall/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 27384400 |
|---|
| GTIN | 4011097706887 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Accentfärg | Vit |
|---|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 15 l/min |
| Inställbart huvud | Ja |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Höjd | 196 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 460 | ||
| Bredd (mm) | 250 | ||
| Höjd (mm) | 110 | ||
| Vikt (kg) | 2,474 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_412_8184337_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_412_8184326_gruppfil.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_412_8184338.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_412_8184338.pdf |
| RSK-nummer | 8184338 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 27384400 |
| GTIN | 4011097706887 |
| Produkt | Takdusch |
| Produktnamn | Raindance Select E 300 h.dusch |
| Dimension | G15, 300x160mm duschhuvud |
| Storlek | 100mm takrör |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 2 stråltyper |
| Utförande | takmonterad |
|---|---|
| Färg | vit/krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | metall/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 27384400 |
|---|
| GTIN | 4011097706887 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Accentfärg | Vit |
|---|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 15 l/min |
| Inställbart huvud | Ja |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Höjd | 196 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 460 | ||
| Bredd (mm) | 250 | ||
| Höjd (mm) | 110 | ||
| Vikt (kg) | 2,474 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_412_8184337_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_412_8184326_gruppfil.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_412_8184338.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_412_8184338.pdf |