Inlagd: 2016-02-29
RSK-nr enhet: ST
Raindance E 360 Air 1jet huvuddusch med 100mm duscharm för takmontage •duschhuvudsstorlek: 360 x 190 mm •stråltyp: RainAir •flödesmängd RainAir (vid 3 bar): 20 l/minut •helförkromad strålskiva •material strålskiva: metall •strålskiva avtagbar för rengöring •takanslutningslängd: 100 mm •tak •anslutningsgänga G ½
Raindance E 360 Air 1jet huvuddusch med 100mm duscharm för takmontage •duschhuvudsstorlek: 360 x 190 mm •stråltyp: RainAir •flödesmängd RainAir (vid 3 bar): 20 l/minut •helförkromad strålskiva •material strålskiva: metall •strålskiva avtagbar för rengöring •takanslutningslängd: 100 mm •tak •anslutningsgänga G ½
| RSK-nummer | 8237296 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 27381000 |
| GTIN | 4011097625133 |
| Produkt | Takdusch |
| Produktnamn | Raindance Select E 360 h.dusch |
| Dimension | G15, 300x190mm duschhuvud |
| Storlek | 100mm takrör |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 1 stråltyp |
| Utförande | takmonterad |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | metall/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 27381000 |
|---|
| GTIN | 4011097625133 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Form | Kvadrat |
|---|---|
| Material | Övrigt |
| Basfärg | Krom |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 16,5 l/min |
| Med duscharm/-rör | Ja |
| Längd duscharm/-rör | 0 mm |
| Inställbart huvud | Ja |
| Lutningsjusteringsområde | 0 - 0 ° |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Nej |
| Antal stråltyper | 1 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Lämplig för väggmontering | Nej |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Anslutning | Invändig gänga |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 360 mm |
| Längd utsprång | 476 mm |
| Bredd | 360 mm |
| Höjd | 1126 mm |
| Djup | 476 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097625133 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 469 | ||
| Bredd (mm) | 251 | ||
| Höjd (mm) | 113 | ||
| Vikt (kg) | 2,624 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 7 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 775 | ||
| Bredd (mm) | 575 | ||
| Höjd (mm) | 320 | ||
| Vikt (kg) | 20,208 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 58 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 179,492 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8237296.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.hansgrohe.se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8237296.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_412_8237309.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8237296.pdf |
| RSK-nummer | 8237296 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 27381000 |
| GTIN | 4011097625133 |
| Produkt | Takdusch |
| Produktnamn | Raindance Select E 360 h.dusch |
| Dimension | G15, 300x190mm duschhuvud |
| Storlek | 100mm takrör |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 1 stråltyp |
| Utförande | takmonterad |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | metall/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 27381000 |
|---|
| GTIN | 4011097625133 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Form | Kvadrat |
|---|---|
| Material | Övrigt |
| Basfärg | Krom |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 16,5 l/min |
| Med duscharm/-rör | Ja |
| Längd duscharm/-rör | 0 mm |
| Inställbart huvud | Ja |
| Lutningsjusteringsområde | 0 - 0 ° |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Nej |
| Antal stråltyper | 1 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Lämplig för väggmontering | Nej |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Anslutning | Invändig gänga |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 360 mm |
| Längd utsprång | 476 mm |
| Bredd | 360 mm |
| Höjd | 1126 mm |
| Djup | 476 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097625133 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 469 | ||
| Bredd (mm) | 251 | ||
| Höjd (mm) | 113 | ||
| Vikt (kg) | 2,624 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 7 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 775 | ||
| Bredd (mm) | 575 | ||
| Höjd (mm) | 320 | ||
| Vikt (kg) | 20,208 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 58 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 179,492 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8237296.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.hansgrohe.se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8237296.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_412_8237309.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8237296.pdf |