Avaktiverad 2025-09-30
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2015-05-13
RSK-nr enhet: ST
Hansgrohe RainmakerSelect 460 3jet huvuddusch med 100mm duscharm för takmontage, vit/krom •duschhuvudsstorlek: 460 x 300 mm •stråltyp: Rain, RainStream, mono •flödesmängd Rain (vid 3 bar): 20 l/minut •flödesmängd RainStream (vid 3 bar): 18 l/minut •flödesmängd Mono (vid 3 bar): 15 l/minut •rengöringsvänlig, vit strålskiva •material strålskiva: säkerhetsglass •strålskiva avtagbar för rengöring •Takduschen kan avmonteras vid rengöring •metalltaksanslutning •takanslutningslängd: 100 mm •tak •anslutningsgänga G ½ •OBS! inbyggnadsdel tillkommer
Hansgrohe RainmakerSelect 460 3jet huvuddusch med 100mm duscharm för takmontage, vit/krom •duschhuvudsstorlek: 460 x 300 mm •stråltyp: Rain, RainStream, mono •flödesmängd Rain (vid 3 bar): 20 l/minut •flödesmängd RainStream (vid 3 bar): 18 l/minut •flödesmängd Mono (vid 3 bar): 15 l/minut •rengöringsvänlig, vit strålskiva •material strålskiva: säkerhetsglass •strålskiva avtagbar för rengöring •Takduschen kan avmonteras vid rengöring •metalltaksanslutning •takanslutningslängd: 100 mm •tak •anslutningsgänga G ½ •OBS! inbyggnadsdel tillkommer
| RSK-nummer | 8184359 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 24006400 |
| GTIN | 4011097771380 |
| Produkt | Duschsil |
| Produktnamn | RainmakerSelect 460 3jet |
| Dimension | G15,460x300mm duschhuvud |
| Storlek | 100mm takrör |
| Tryck/Flöde/Temp | 15/20/22l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 3 stråltyper |
| Utförande | takmonterad |
|---|---|
| Färg | krom/vitt glas |
| Ytbehandling | förkromad/vitt glas |
| Material | mssing/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 24006400 |
|---|
| GTIN | 4011097771380 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Form | Kvadrat |
|---|---|
| Material | Övrigt |
| Basfärg | Övrigt |
| Accentfärg | Vit |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 23 l/min |
| Med duscharm/-rör | Ja |
| Längd duscharm/-rör | 0 mm |
| Inställbart huvud | Ja |
| Lutningsjusteringsområde | 0 - 0 ° |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Nej |
| Antal stråltyper | 3 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Lämplig för väggmontering | Nej |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Anslutning | Övrigt |
| Diameter | 300 mm |
| Längd utsprång | 300 mm |
| Bredd | 466 mm |
| Höjd | 164 mm |
| Djup | 300 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097771380 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 585 | ||
| Bredd (mm) | 385 | ||
| Höjd (mm) | 220 | ||
| Vikt (kg) | 7,175 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 775 | ||
| Bredd (mm) | 435 | ||
| Höjd (mm) | 365 | ||
| Vikt (kg) | 8,595 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 113,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8184359.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.hansgrohe.se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8184359.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8184359.pdf |
| RSK-nummer | 8184359 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 24006400 |
| GTIN | 4011097771380 |
| Produkt | Duschsil |
| Produktnamn | RainmakerSelect 460 3jet |
| Dimension | G15,460x300mm duschhuvud |
| Storlek | 100mm takrör |
| Tryck/Flöde/Temp | 15/20/22l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 3 stråltyper |
| Utförande | takmonterad |
|---|---|
| Färg | krom/vitt glas |
| Ytbehandling | förkromad/vitt glas |
| Material | mssing/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 24006400 |
|---|
| GTIN | 4011097771380 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Form | Kvadrat |
|---|---|
| Material | Övrigt |
| Basfärg | Övrigt |
| Accentfärg | Vit |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 23 l/min |
| Med duscharm/-rör | Ja |
| Längd duscharm/-rör | 0 mm |
| Inställbart huvud | Ja |
| Lutningsjusteringsområde | 0 - 0 ° |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Nej |
| Antal stråltyper | 3 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Lämplig för väggmontering | Nej |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Anslutning | Övrigt |
| Diameter | 300 mm |
| Längd utsprång | 300 mm |
| Bredd | 466 mm |
| Höjd | 164 mm |
| Djup | 300 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097771380 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 585 | ||
| Bredd (mm) | 385 | ||
| Höjd (mm) | 220 | ||
| Vikt (kg) | 7,175 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 775 | ||
| Bredd (mm) | 435 | ||
| Höjd (mm) | 365 | ||
| Vikt (kg) | 8,595 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 113,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8184359.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.hansgrohe.se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8184359.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8184359.pdf |