RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2014-06-19
RSK-nr enhet: ST
New Tempesta 100 duschstångset med 1 strålmönster. Setet består av handdusch (27 852 000), duschstång 600 mm (27 523 000) och Relexaflex-slang 1750 mm 1/2" x 1/2" (28 154 000). Setet är utrustat med GROHE DreamSpray, GROHE StarLight kromyta, SpeedClean antikalksystem, Inre Vatten Guide för ett längre liv och stötsäker silikonring förhindrar skador. Lämplig för genomströmsvärmare och lägsta rekommenderade tryck är 1,0 bar.
New Tempesta 100 duschstångset med 1 strålmönster. Setet består av handdusch (27 852 000), duschstång 600 mm (27 523 000) och Relexaflex-slang 1750 mm 1/2" x 1/2" (28 154 000). Setet är utrustat med GROHE DreamSpray, GROHE StarLight kromyta, SpeedClean antikalksystem, Inre Vatten Guide för ett längre liv och stötsäker silikonring förhindrar skador. Lämplig för genomströmsvärmare och lägsta rekommenderade tryck är 1,0 bar.
| RSK-nummer | 8182116 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 28778000 |
| GTIN | 4005176820526 |
| Produkt | Takduschsil |
| Produktnamn | Rainshower Cosmopolitan 400 |
| Dimension | Ø400mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 1stråltyp |
| Utförande | för duscharm 28982/28497 |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/28778000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 28778000 |
|---|
| GTIN | 4005176820526 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/28778000 |
|---|
| Basfärg | Krom |
|---|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 7,5 l/min |
| Flödesklass | Z |
| Med duscharm/-rör | Nej |
| Längd duscharm/-rör | 0 mm |
| Inställbart huvud | Ja |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Nej |
| Antal stråltyper | 1 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Anslutning | Invändig gänga |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 400 mm |
| Längd utsprång | 0 mm |
| Bredd | 400 mm |
| Höjd | 51 mm |
| Djup | 51 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176820526 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 550 | ||
| Bredd (mm) | 510 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 6 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | 4005176397691 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 19 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8182116.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8182116 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 28778000 |
| GTIN | 4005176820526 |
| Produkt | Takduschsil |
| Produktnamn | Rainshower Cosmopolitan 400 |
| Dimension | Ø400mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 1stråltyp |
| Utförande | för duscharm 28982/28497 |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/28778000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 28778000 |
|---|
| GTIN | 4005176820526 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/28778000 |
|---|
| Basfärg | Krom |
|---|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 7,5 l/min |
| Flödesklass | Z |
| Med duscharm/-rör | Nej |
| Längd duscharm/-rör | 0 mm |
| Inställbart huvud | Ja |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Nej |
| Antal stråltyper | 1 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Anslutning | Invändig gänga |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 400 mm |
| Längd utsprång | 0 mm |
| Bredd | 400 mm |
| Höjd | 51 mm |
| Djup | 51 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176820526 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 550 | ||
| Bredd (mm) | 510 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 6 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | 4005176397691 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 19 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8182116.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |