Avaktiverad 2021-11-30
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2005-01-19
RSK-nr enhet: ST
Rainshower Rustic 210 Huvuddusch 1 strålmönster Normalstråle från 0,5 bar vattentryck, Ø 212 mm, Metall, Kulled med 20° vridvinkel, Anslutningsgänga 1/2", GROHE DreamSpray, GROHE StarLight kromyta, SpeedClean antikalksystem, Lämplig för genomströmsvärmare, Denna huvudet dusch bör endast användas i kombination med duscharm 28 384, 28 497 eller 28 576
Rainshower Rustic 210 Huvuddusch 1 strålmönster Normalstråle från 0,5 bar vattentryck, Ø 212 mm, Metall, Kulled med 20° vridvinkel, Anslutningsgänga 1/2", GROHE DreamSpray, GROHE StarLight kromyta, SpeedClean antikalksystem, Lämplig för genomströmsvärmare, Denna huvudet dusch bör endast användas i kombination med duscharm 28 384, 28 497 eller 28 576
| RSK-nummer | 8181875 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 28369000 |
| GTIN | 4005176267260 |
| Produkt | Duschsil |
| Produktnamn | Rainshower Retro |
| Dimension | G15, 212mm duschhuvud |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 1 stråltyp |
| Utförande | väggmonterad, svängbar 20° |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | antikalk |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/28369000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 28369000 |
|---|
| GTIN | 4005176267260 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/28369000 |
|---|
| Anti-kalk-system | Ja |
|---|---|
| Inställbar stråle | Nej |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176267260 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 250 | ||
| Bredd (mm) | 250 | ||
| Höjd (mm) | 105 | ||
| Vikt (kg) | 1,71 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 7 | ||
| GTIN FP | 4005176309540 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 12,77 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 84 | ||
| GTIN FP | 4005176309557 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 159,24 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8181874.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |
| RSK-nummer | 8181875 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 28369000 |
| GTIN | 4005176267260 |
| Produkt | Duschsil |
| Produktnamn | Rainshower Retro |
| Dimension | G15, 212mm duschhuvud |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 1 stråltyp |
| Utförande | väggmonterad, svängbar 20° |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | antikalk |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/28369000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 28369000 |
|---|
| GTIN | 4005176267260 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/28369000 |
|---|
| Anti-kalk-system | Ja |
|---|---|
| Inställbar stråle | Nej |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176267260 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 250 | ||
| Bredd (mm) | 250 | ||
| Höjd (mm) | 105 | ||
| Vikt (kg) | 1,71 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 7 | ||
| GTIN FP | 4005176309540 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 12,77 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 84 | ||
| GTIN FP | 4005176309557 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 159,24 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8181874.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |