Avaktiverad 2025-12-20
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2014-06-19
RSK-nr enhet: ST
Rainshower F-series 10", 254x254 mm takdusch. Takduschen är försedd med ett strålmönster och har en anslutningsgänga på 1/2". Rengöringen är enkel med hjälp av den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen och SpeedClean antikalksystem. Takduschen är lämplig för genomströmsvärmare.
Rainshower F-series 10", 254x254 mm takdusch. Takduschen är försedd med ett strålmönster och har en anslutningsgänga på 1/2". Rengöringen är enkel med hjälp av den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen och SpeedClean antikalksystem. Takduschen är lämplig för genomströmsvärmare.
| RSK-nummer | 8182119 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 27467000 |
| GTIN | 4005176882609 |
| Produkt | Takdusch |
| Produktnamn | Rainshower® F-Series 10" |
| Dimension | 254x254mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 1stråltyp |
| Utförande | för genomströmsvärmare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27467000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 27467000 |
|---|
| GTIN | 4005176882609 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27467000 |
|---|
| Basfärg | Krom |
|---|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 8 l/min |
| Flödesklass | Z |
| Inställbart huvud | Nej |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Nej |
| Antal stråltyper | 1 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Anslutning | Löpmutter |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 0 mm |
| Längd utsprång | 58 mm |
| Bredd | 254 mm |
| Höjd | 12 mm |
| Djup | 83 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176882609 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 305 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 95 | ||
| Vikt (kg) | 1,985 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 7 | ||
| GTIN FP | 4005176983467 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 14,895 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 56 | ||
| GTIN FP | 4005176983474 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 138,16 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 62 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 151,07 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8182119.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |
| RSK-nummer | 8182119 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 27467000 |
| GTIN | 4005176882609 |
| Produkt | Takdusch |
| Produktnamn | Rainshower® F-Series 10" |
| Dimension | 254x254mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 1stråltyp |
| Utförande | för genomströmsvärmare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27467000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 27467000 |
|---|
| GTIN | 4005176882609 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27467000 |
|---|
| Basfärg | Krom |
|---|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 8 l/min |
| Flödesklass | Z |
| Inställbart huvud | Nej |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Nej |
| Antal stråltyper | 1 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Anslutning | Löpmutter |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 0 mm |
| Längd utsprång | 58 mm |
| Bredd | 254 mm |
| Höjd | 12 mm |
| Djup | 83 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176882609 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 305 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 95 | ||
| Vikt (kg) | 1,985 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 7 | ||
| GTIN FP | 4005176983467 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 14,895 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 56 | ||
| GTIN FP | 4005176983474 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 138,16 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 62 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 151,07 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8182119.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |