Avaktiverad 2024-12-12
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2013-05-23
RSK-nr enhet: ST
• består av: huvuddusch, duscharm • duschhuvud storlek: 243 mm • stråltyp: RainAir, Rain • Select omställning på huvudduschen • kulled: huvudduschens vinkel justerbar • material strålskiva: metall • strålskivans yta: vit • duscharmslängd 390 mm • maximal flödesmängd vid 3 bar: 9 l/min • flödesmängd Rain (vid 3 bar): 9 l/min • flödesmängd RainAir (vid 3 bar): 9 l/min • strålskiva avtagbar för rengöring • montering: vägg • anslutningsgänga G ½ • lämpad för genomströmningsberedare
• består av: huvuddusch, duscharm • duschhuvud storlek: 243 mm • stråltyp: RainAir, Rain • Select omställning på huvudduschen • kulled: huvudduschens vinkel justerbar • material strålskiva: metall • strålskivans yta: vit • duscharmslängd 390 mm • maximal flödesmängd vid 3 bar: 9 l/min • flödesmängd Rain (vid 3 bar): 9 l/min • flödesmängd RainAir (vid 3 bar): 9 l/min • strålskiva avtagbar för rengöring • montering: vägg • anslutningsgänga G ½ • lämpad för genomströmningsberedare
| RSK-nummer | 8376911 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 26470400 |
| GTIN | 4011097720494 |
| Produkt | Duschsil |
| Produktnamn | RD Sel. S240 2jet Eco hu.dusch |
| Dimension | G15, 240mm duschhuvud |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 2 stråltyper, eco-funktion |
| Utförande | väggmonterad |
|---|---|
| Färg | vit/krom |
| Ytbehandling | lackerad/förkromad |
| Material | mässing, ABS-plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 26470400 |
|---|
| GTIN | 4011097720494 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Accentfärg | Vit |
|---|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 9 l/min |
| Inställbart huvud | Ja |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Ja |
| Lämplig för takmontering | Nej |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Längd utsprång | 511 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 380 | ||
| Bredd (mm) | 375 | ||
| Höjd (mm) | 105 | ||
| Vikt (kg) | 2,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_412_8376911_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_412_8376911_gruppfil.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8376911.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_412_8376911.pdf |
| RSK-nummer | 8376911 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 26470400 |
| GTIN | 4011097720494 |
| Produkt | Duschsil |
| Produktnamn | RD Sel. S240 2jet Eco hu.dusch |
| Dimension | G15, 240mm duschhuvud |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 2 stråltyper, eco-funktion |
| Utförande | väggmonterad |
|---|---|
| Färg | vit/krom |
| Ytbehandling | lackerad/förkromad |
| Material | mässing, ABS-plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 26470400 |
|---|
| GTIN | 4011097720494 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Accentfärg | Vit |
|---|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 9 l/min |
| Inställbart huvud | Ja |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Ja |
| Lämplig för takmontering | Nej |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Längd utsprång | 511 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 380 | ||
| Bredd (mm) | 375 | ||
| Höjd (mm) | 105 | ||
| Vikt (kg) | 2,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_412_8376911_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_412_8376911_gruppfil.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8376911.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_412_8376911.pdf |