Avaktiverad 2022-06-30
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2013-05-23
RSK-nr enhet: ST
Hansgrohe Raindance Select E300 3jet huvuddusch, väggmonterad, Krom •duschhuvudsstorlek: 300 x 190 mm •duscharmslängd: 390 mm •stråltyp: RainAir, Rain, RainStream •flödesmängd Rain (vid 3 bar): 18 l/minut •flödesmängd RainAir (vid 3 bar): 18 l/minut •flödesmängd RainStream (vid 3 bar): 22 l/minut •stråltypsinställning: Select omställning på huvudduschen •yta strålskiva i två varianter: krom eller vit •material strålskiva: metall •strålskiva avtagbar för rengöring •vägg - UP installation på iBox •anslutningsgänga G ½
Hansgrohe Raindance Select E300 3jet huvuddusch, väggmonterad, Krom •duschhuvudsstorlek: 300 x 190 mm •duscharmslängd: 390 mm •stråltyp: RainAir, Rain, RainStream •flödesmängd Rain (vid 3 bar): 18 l/minut •flödesmängd RainAir (vid 3 bar): 18 l/minut •flödesmängd RainStream (vid 3 bar): 22 l/minut •stråltypsinställning: Select omställning på huvudduschen •yta strålskiva i två varianter: krom eller vit •material strålskiva: metall •strålskiva avtagbar för rengöring •vägg - UP installation på iBox •anslutningsgänga G ½
| RSK-nummer | 8376905 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 26468000 |
| GTIN | 4011097720487 |
| Produkt | Duschsil |
| Produktnamn | RD Select E300 3jet huv.dusch |
| Dimension | G15, 300mm duschhuvud |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 3 stråltyper |
| Utförande | väggmonterad |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing, ABS-plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 26468000 |
|---|
| GTIN | 4011097720487 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 22 l/min |
|---|---|
| Inställbart huvud | Nej |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Längd utsprång | 498 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 524 | ||
| Bredd (mm) | 245 | ||
| Höjd (mm) | 173 | ||
| Vikt (kg) | 4,62 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_412_8376901_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_412_8376866_gruppfil.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_412_8376905.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_412_8376905.pdf |
| RSK-nummer | 8376905 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 26468000 |
| GTIN | 4011097720487 |
| Produkt | Duschsil |
| Produktnamn | RD Select E300 3jet huv.dusch |
| Dimension | G15, 300mm duschhuvud |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 3 stråltyper |
| Utförande | väggmonterad |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing, ABS-plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 26468000 |
|---|
| GTIN | 4011097720487 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 22 l/min |
|---|---|
| Inställbart huvud | Nej |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Längd utsprång | 498 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 524 | ||
| Bredd (mm) | 245 | ||
| Höjd (mm) | 173 | ||
| Vikt (kg) | 4,62 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_412_8376901_gruppfil.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_412_8376866_gruppfil.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/prod_412_8376905.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_412_8376905.pdf |