RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-01-30
RSK-nr enhet: ST
Rainshower 310 Mono Cube Huvudduschset för tak 142 mm, 1 strålmönster Bestående av: huvuddusch Rainshower 310, krom strålplatta (26 567) En stråltyp: GROHE PureRain duscharm Rainshower tak 142 mm (27 485 000) GROHE DreamSpray GROHE StarLight kromyta SpeedClean antikalksystem Inre Vatten Guide för ett längre liv Lämplig för genomströmsvärmare Lägsta tryck: 1,0 bar
Rainshower 310 Mono Cube Huvudduschset för tak 142 mm, 1 strålmönster Bestående av: huvuddusch Rainshower 310, krom strålplatta (26 567) En stråltyp: GROHE PureRain duscharm Rainshower tak 142 mm (27 485 000) GROHE DreamSpray GROHE StarLight kromyta SpeedClean antikalksystem Inre Vatten Guide för ett längre liv Lämplig för genomströmsvärmare Lägsta tryck: 1,0 bar
| RSK-nummer | 8237414 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 26565000 |
| GTIN | 4005176482090 |
| Produkt | Takdusch |
| Produktnamn | RSH 310 Mono Cube takd.set 142 |
| Dimension | G15 |
| Storlek | 310mm duschhuvud |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 1 stråltyp |
| Utförande | takmonterad |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | Mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | antikalkfunktion |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/26565000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 26565000 |
|---|
| GTIN | 4005176482090 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/26565000 |
|---|
| Form | Kvadrat |
|---|---|
| Basfärg | Krom |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 19 l/min |
| Flödesklass | S |
| Med duscharm/-rör | Ja |
| Längd duscharm/-rör | 142 mm |
| Inställbart huvud | Nej |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Nej |
| Antal stråltyper | 1 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Anslutning | Utvändig gänga |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 310 mm |
| Längd utsprång | 0 mm |
| Bredd | 310 mm |
| Höjd | 191 mm |
| Djup | 191 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176482090 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 425 | ||
| Bredd (mm) | 350 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 3,02 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | 4005176632013 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 31,2 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8237414.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8237414 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 26565000 |
| GTIN | 4005176482090 |
| Produkt | Takdusch |
| Produktnamn | RSH 310 Mono Cube takd.set 142 |
| Dimension | G15 |
| Storlek | 310mm duschhuvud |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 1 stråltyp |
| Utförande | takmonterad |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | Mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | antikalkfunktion |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/26565000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 26565000 |
|---|
| GTIN | 4005176482090 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/26565000 |
|---|
| Form | Kvadrat |
|---|---|
| Basfärg | Krom |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 19 l/min |
| Flödesklass | S |
| Med duscharm/-rör | Ja |
| Längd duscharm/-rör | 142 mm |
| Inställbart huvud | Nej |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Nej |
| Antal stråltyper | 1 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Ja |
| Anslutning | Utvändig gänga |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 310 mm |
| Längd utsprång | 0 mm |
| Bredd | 310 mm |
| Höjd | 191 mm |
| Djup | 191 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176482090 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 425 | ||
| Bredd (mm) | 350 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 3,02 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | 4005176632013 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 31,2 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8237414.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |