RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2025-07-03
RSK-nr enhet: ST
Rainshower Aqua 15", Takdusch 3 stråltyper, svart (Phantom Black), strålmönster: Rain, Bokoma Spray, Waterfall och kombinationer 381 mm (bredd) x 17 mm (höjd) x 456 mm (djup) Material: metall GROHE DreamSpray GROHE XL Waterfall extra bred vattenfallsstråle SpeedClean antikalksystem flöde från en stråle vid 3 bar: 1 x Rain spray 300 mm: approx. 15 l/min 2 x XL Waterfall: 1 x Waterfall 20 l/min, 2 x Waterfall 35.5 l/min 4 x Bokoma Spray with adjustment angle 20°: 19 l/min the ceiling shower has to be controlled by 3 or 4 outlets + 1 hand shower outlet and the performance of the waste must be of sufficient size (more than 53 l/min)
Rainshower Aqua 15", Takdusch 3 stråltyper, svart (Phantom Black), strålmönster: Rain, Bokoma Spray, Waterfall och kombinationer 381 mm (bredd) x 17 mm (höjd) x 456 mm (djup) Material: metall GROHE DreamSpray GROHE XL Waterfall extra bred vattenfallsstråle SpeedClean antikalksystem flöde från en stråle vid 3 bar: 1 x Rain spray 300 mm: approx. 15 l/min 2 x XL Waterfall: 1 x Waterfall 20 l/min, 2 x Waterfall 35.5 l/min 4 x Bokoma Spray with adjustment angle 20°: 19 l/min the ceiling shower has to be controlled by 3 or 4 outlets + 1 hand shower outlet and the performance of the waste must be of sufficient size (more than 53 l/min)
| RSK-nummer | 8237694 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 26888KF0 |
| GTIN | 4067393057253 |
| Produkt | Takdusch |
| Produktnamn | RSH AQUA III Takdusch |
| Dimension | - |
| Storlek | 368 x 456mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | svart (Phantom Black) |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/26888KF0 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 26888KF0 |
|---|
| GTIN | 4067393057253 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/26888KF0 |
|---|
| Form | Rektangulär |
|---|---|
| Material | Mässing |
| Basfärg | Svart |
| Accentfärg | Övrigt |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 35,5 l/min |
| Med duscharm/-rör | Nej |
| Längd duscharm/-rör | 0 mm |
| Inställbart huvud | Nej |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Ja |
| Antal stråltyper | 3 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Lämplig för väggmontering | Nej |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 0 mm |
| Längd utsprång | 80 mm |
| Bredd | 456 mm |
| Höjd | 17 mm |
| Djup | 97 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 520 | ||
| Bredd (mm) | 470 | ||
| Höjd (mm) | 140 | ||
| Vikt (kg) | 9,34 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 8237694 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 26888KF0 |
| GTIN | 4067393057253 |
| Produkt | Takdusch |
| Produktnamn | RSH AQUA III Takdusch |
| Dimension | - |
| Storlek | 368 x 456mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | svart (Phantom Black) |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/26888KF0 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 26888KF0 |
|---|
| GTIN | 4067393057253 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/26888KF0 |
|---|
| Form | Rektangulär |
|---|---|
| Material | Mässing |
| Basfärg | Svart |
| Accentfärg | Övrigt |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 35,5 l/min |
| Med duscharm/-rör | Nej |
| Längd duscharm/-rör | 0 mm |
| Inställbart huvud | Nej |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Ja |
| Antal stråltyper | 3 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Lämplig för väggmontering | Nej |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 0 mm |
| Längd utsprång | 80 mm |
| Bredd | 456 mm |
| Höjd | 17 mm |
| Djup | 97 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 520 | ||
| Bredd (mm) | 470 | ||
| Höjd (mm) | 140 | ||
| Vikt (kg) | 9,34 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |