RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-05-29
RSK-nr enhet: ST
Rainshower Cosmopolitan 310 Huvuddusch 1 strålmönster duschstråle rain Ø 310 mm metall kulled med 20° vridvinkel anslutningsgänga 1/2" GROHE EcoJoy 9,5 l/min flödesbegränsare GROHE DreamSpray GROHE StarLight kromyta SpeedClean antikalksystem lämplig för genomströmsvärmare
Rainshower Cosmopolitan 310 Huvuddusch 1 strålmönster duschstråle rain Ø 310 mm metall kulled med 20° vridvinkel anslutningsgänga 1/2" GROHE EcoJoy 9,5 l/min flödesbegränsare GROHE DreamSpray GROHE StarLight kromyta SpeedClean antikalksystem lämplig för genomströmsvärmare
| RSK-nummer | 8237327 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 27478000 |
| GTIN | 4005176883293 |
| Produkt | Duschhuvud |
| Produktnamn | RSH Cosmopolitan 310 |
| Dimension | G15 |
| Storlek | Ø310mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 8,5 l/min vid 3 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 1 ståltyp, rain |
| Utförande | kulled med 20° vridvinkel |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | metall |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27478000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 27478000 |
|---|
| GTIN | 4005176883293 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27478000 |
|---|
| Form | Rund |
|---|---|
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 8,5 l/min |
| Flödesklass | Z |
| Med duscharm/-rör | Nej |
| Längd duscharm/-rör | 0 mm |
| Inställbart huvud | Ja |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Nej |
| Antal stråltyper | 1 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Anslutning | Invändig gänga |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 0 mm |
| Längd utsprång | 0 mm |
| Bredd | 310 mm |
| Höjd | 51 mm |
| Djup | 51 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176883293 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 390 | ||
| Bredd (mm) | 370 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 3,895 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 7 | ||
| GTIN FP | 4005176399978 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 28,265 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8237327.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8237327 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 27478000 |
| GTIN | 4005176883293 |
| Produkt | Duschhuvud |
| Produktnamn | RSH Cosmopolitan 310 |
| Dimension | G15 |
| Storlek | Ø310mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 8,5 l/min vid 3 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 1 ståltyp, rain |
| Utförande | kulled med 20° vridvinkel |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | metall |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27478000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 27478000 |
|---|
| GTIN | 4005176883293 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27478000 |
|---|
| Form | Rund |
|---|---|
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 8,5 l/min |
| Flödesklass | Z |
| Med duscharm/-rör | Nej |
| Längd duscharm/-rör | 0 mm |
| Inställbart huvud | Ja |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Nej |
| Antal stråltyper | 1 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Anslutning | Invändig gänga |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 0 mm |
| Längd utsprång | 0 mm |
| Bredd | 310 mm |
| Höjd | 51 mm |
| Djup | 51 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176883293 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 390 | ||
| Bredd (mm) | 370 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 3,895 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 7 | ||
| GTIN FP | 4005176399978 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 28,265 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8237327.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |