Avaktiverad 2024-11-12
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-08-31
RSK-nr enhet: ST
Rainshower F-Series 40" AquaSymphony takdusch. Takduschen är försedd med 6+ strålmönster samt belysning. Takduschen är i metall och dimensionen är 1016 mm x 762 mm x 145 mm. De strålmönster som takduschen erbjuder är: 1 x AquaCurtain, 1 x Pure XL Spray. 1 x 2 dimstråle, 2 x GROHE PureRain spray 400x190 mm, 1 x 2 XL Vattenfall och 1 x 4 Bokoma Spray. Belysningen som är fullspektrum LED ger ett mjukt ljus med skiftande regnbågsfärger och individuellt ljusterbar för permanent ljus med färgval. Ljusets strömförsörjning sker genom 12 V DC. Takduschen är utrustad med GROHE DreamSpray, SpeedClean antikalksystem och den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen. 3,0 bar är det rekommenderade lägsta vattentrycket. Takduschen kräver: inbyggnadssats (26 376 001), F-digital Deluxe basenhet (36 397 000), Bluetooth-enhet (36 371 000) och diverse kabelanslutningar - beställs separat beroende på installationssituation. Takets konstruktion måste vara lämpligt för det statiska kravet på produkten (total produktvikten > 70 kg). Takdusch måste styras av 8 vattenutlopp + 1 handduschutlopp och vattnet måste ha ett tillräckligt flöde (> 100 l / min). För detaljerad beskrivning, se separat planering- och installationsguide. Rekommendation: konfiguration med Grohtherm F eller Grohtherm SmartControl.
Rainshower F-Series 40" AquaSymphony takdusch. Takduschen är försedd med 6+ strålmönster samt belysning. Takduschen är i metall och dimensionen är 1016 mm x 762 mm x 145 mm. De strålmönster som takduschen erbjuder är: 1 x AquaCurtain, 1 x Pure XL Spray. 1 x 2 dimstråle, 2 x GROHE PureRain spray 400x190 mm, 1 x 2 XL Vattenfall och 1 x 4 Bokoma Spray. Belysningen som är fullspektrum LED ger ett mjukt ljus med skiftande regnbågsfärger och individuellt ljusterbar för permanent ljus med färgval. Ljusets strömförsörjning sker genom 12 V DC. Takduschen är utrustad med GROHE DreamSpray, SpeedClean antikalksystem och den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen. 3,0 bar är det rekommenderade lägsta vattentrycket. Takduschen kräver: inbyggnadssats (26 376 001), F-digital Deluxe basenhet (36 397 000), Bluetooth-enhet (36 371 000) och diverse kabelanslutningar - beställs separat beroende på installationssituation. Takets konstruktion måste vara lämpligt för det statiska kravet på produkten (total produktvikten > 70 kg). Takdusch måste styras av 8 vattenutlopp + 1 handduschutlopp och vattnet måste ha ett tillräckligt flöde (> 100 l / min). För detaljerad beskrivning, se separat planering- och installationsguide. Rekommendation: konfiguration med Grohtherm F eller Grohtherm SmartControl.
| RSK-nummer | 8237337 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 26373001 |
| GTIN | 4005176415593 |
| Produkt | Takdusch |
| Produktnamn | RSH F 40" AquaS. takdusch |
| Dimension | 1016mmx762mmx145mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | min. flöde 25 l/min |
| Effekt/Eldata | 12 V DC |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | Krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | Metall |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/26373001 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 26373001 |
|---|
| GTIN | 4005176415593 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/26373001 |
|---|
| Basfärg | Krom |
|---|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 27 l/min |
| Flödesklass | C |
| Inställbart huvud | Nej |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Ja |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Anslutning | Löpmutter |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 0 mm |
| Längd utsprång | 145 mm |
| Bredd | 1016 mm |
| Höjd | 0 mm |
| Djup | 145 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176415593 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 670 | ||
| Vikt (kg) | 48 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
Topp |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 670 | ||
| Vikt (kg) | 76 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8237337.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |
| RSK-nummer | 8237337 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 26373001 |
| GTIN | 4005176415593 |
| Produkt | Takdusch |
| Produktnamn | RSH F 40" AquaS. takdusch |
| Dimension | 1016mmx762mmx145mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | min. flöde 25 l/min |
| Effekt/Eldata | 12 V DC |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | Krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | Metall |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/26373001 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 26373001 |
|---|
| GTIN | 4005176415593 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/26373001 |
|---|
| Basfärg | Krom |
|---|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 27 l/min |
| Flödesklass | C |
| Inställbart huvud | Nej |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Ja |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Anslutning | Löpmutter |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 0 mm |
| Längd utsprång | 145 mm |
| Bredd | 1016 mm |
| Höjd | 0 mm |
| Djup | 145 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176415593 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 670 | ||
| Vikt (kg) | 48 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | |||
| Bredd (mm) | |||
| Höjd (mm) | |||
| Vikt (kg) | |||
Topp |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 670 | ||
| Vikt (kg) | 76 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8237337.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |