Avaktiverad 2024-11-12
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-05-29
RSK-nr enhet: ST
Rain, Bokoma Spray, Waterfall och kombinationer. 381 mm (bredd) x 17 mm (höjd) x 456 mm (djup). Material: metall. GROHE DreamSpray. GROHE StarLight kromyta. GROHE XL Waterfall extra bred vattenfallsstråle. SpeedClean antikalksystem. Flöde från en stråle vid 3 bar: 1 x Rain spray 300 mm: ca. 20 l/min. 2 x XL Waterfall: 1 x Waterfall 20 l, 2 x Waterfall 32 l/min. 4 x Bokoma Spray med regleringsvinkel 20°: 20 l/min. Huvuddusch måste styras av 4 utlopp.
Rain, Bokoma Spray, Waterfall och kombinationer. 381 mm (bredd) x 17 mm (höjd) x 456 mm (djup). Material: metall. GROHE DreamSpray. GROHE StarLight kromyta. GROHE XL Waterfall extra bred vattenfallsstråle. SpeedClean antikalksystem. Flöde från en stråle vid 3 bar: 1 x Rain spray 300 mm: ca. 20 l/min. 2 x XL Waterfall: 1 x Waterfall 20 l, 2 x Waterfall 32 l/min. 4 x Bokoma Spray med regleringsvinkel 20°: 20 l/min. Huvuddusch måste styras av 4 utlopp.
| RSK-nummer | 8320137 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 27939001 |
| GTIN | 4005176927287 |
| Produkt | Duschhuvud |
| Produktnamn | RSH F-series 15" Multispray |
| Dimension | G10/G15 |
| Storlek | 381x17x456mm (BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 3 stråltyper |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/metall |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27939001 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 27939001 |
|---|
| GTIN | 4005176927287 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27939001 |
|---|
| Basfärg | Krom |
|---|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 35,5 l/min |
| Flödesklass | D |
| Inställbart huvud | Nej |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Ja |
| Antal stråltyper | 3 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Anslutning | Invändig gänga |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 0 mm |
| Längd utsprång | 80 mm |
| Bredd | 456 mm |
| Höjd | 17 mm |
| Djup | 97 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176927287 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 500 | ||
| Bredd (mm) | 430 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 9,015 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176378911 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 205 | ||
| Vikt (kg) | 10,015 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176378928 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 99,12 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 14 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 154,21 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8320137.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |
| RSK-nummer | 8320137 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 27939001 |
| GTIN | 4005176927287 |
| Produkt | Duschhuvud |
| Produktnamn | RSH F-series 15" Multispray |
| Dimension | G10/G15 |
| Storlek | 381x17x456mm (BxHxD) |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 3 stråltyper |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/metall |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27939001 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 27939001 |
|---|
| GTIN | 4005176927287 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27939001 |
|---|
| Basfärg | Krom |
|---|---|
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 35,5 l/min |
| Flödesklass | D |
| Inställbart huvud | Nej |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Inställbar stråle | Ja |
| Antal stråltyper | 3 |
| Lämplig för takmontering | Ja |
| Sidodusch | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Anslutning | Invändig gänga |
| Mått gänganslutning (tum) | 1/2" |
| Diameter | 0 mm |
| Längd utsprång | 80 mm |
| Bredd | 456 mm |
| Höjd | 17 mm |
| Djup | 97 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176927287 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 500 | ||
| Bredd (mm) | 430 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 9,015 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176378911 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 205 | ||
| Vikt (kg) | 10,015 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176378928 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 99,12 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 14 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 154,21 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8320137.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |