Inlagd: 2025-03-17
RSK-nr enhet: ST
• består av: handdusch, duschhållare, duschslang • duschhuvud storlek: 95 mm • stråltyp: Rain, ImpactRain • bekväm stråltypsomställning via Select-knapp • maximal flödesmängd vid 3 bar: 7,2 l/min • duschslang med konformad mutter i båda ändarna • kulled förhindrar att slangen vrider sig • duschslangens längd: 1600 mm • väggfästen av plast • väggmontering: monteras med skruvar • sköljbar skärmtätning • skyddad mot återströmning • EU taxonomy: max 8 l/min - (DNSH) • LEED: baslinje - max. 9,5 l/min • BREEAM: nivå 2 - max. 8,0 l/min • flödesmängd Rain (vid 3 bar): 7,2 l/min
• består av: handdusch, duschhållare, duschslang • duschhuvud storlek: 95 mm • stråltyp: Rain, ImpactRain • bekväm stråltypsomställning via Select-knapp • maximal flödesmängd vid 3 bar: 7,2 l/min • duschslang med konformad mutter i båda ändarna • kulled förhindrar att slangen vrider sig • duschslangens längd: 1600 mm • väggfästen av plast • väggmontering: monteras med skruvar • sköljbar skärmtätning • skyddad mot återströmning • EU taxonomy: max 8 l/min - (DNSH) • LEED: baslinje - max. 9,5 l/min • BREEAM: nivå 2 - max. 8,0 l/min • flödesmängd Rain (vid 3 bar): 7,2 l/min
| RSK-nummer | 8232106 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 28054670 |
| GTIN | 4059625602713 |
| Produkt | Handduschset |
| Produktnamn | Activera Select S |
| Dimension | duschhuvud storlek: 95mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | max flöde 3 bar: 7,2 l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | duschhållareset 95 2jet |
| Utförande | EcoSmart med duschslang 160cm |
|---|---|
| Färg | matt svart |
| Ytbehandling | pulverlackerad |
| Material | mässing / plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 28054670 |
|---|
| GTIN | 4059625602713 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4059625602713 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 297 | ||
| Bredd (mm) | 188 | ||
| Höjd (mm) | 88 | ||
| Vikt (kg) | 0,85 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_8233136.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.hansgrohe.se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8232106.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_412_8232106.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8232106.pdf |
| RSK-nummer | 8232106 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 28054670 |
| GTIN | 4059625602713 |
| Produkt | Handduschset |
| Produktnamn | Activera Select S |
| Dimension | duschhuvud storlek: 95mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | max flöde 3 bar: 7,2 l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | duschhållareset 95 2jet |
| Utförande | EcoSmart med duschslang 160cm |
|---|---|
| Färg | matt svart |
| Ytbehandling | pulverlackerad |
| Material | mässing / plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 28054670 |
|---|
| GTIN | 4059625602713 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4059625602713 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 297 | ||
| Bredd (mm) | 188 | ||
| Höjd (mm) | 88 | ||
| Vikt (kg) | 0,85 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_8233136.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.hansgrohe.se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8232106.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_412_8232106.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8232106.pdf |