Inlagd: 2025-10-17
RSK-nr enhet: ST
Alterna tvättställsdusch är en flexibel allround-duschlösning för tvättställ och kök. Tvättställsduschen har en smart och mångsidig lösning som enkelt ansluts direkt till din tvättställs- eller köksblandare. I normalt läge rinner vattnet som vanligt ner i handfatet eller diskhon. När du trycker på knappen på duschhandtaget styrs vattenflödet istället till handduschen. Praktiska användningsområden: - Bidéfunktion i kombination med toaletten - Enkel påfyllning av hinkar och kärl - Rengöring av stövlar eller husdjurens tassar Levereras komplett i en butiksförpackning med en 1,5 meter lång slang samt fäste för vägghängning.
Alterna tvättställsdusch är en flexibel allround-duschlösning för tvättställ och kök. Tvättställsduschen har en smart och mångsidig lösning som enkelt ansluts direkt till din tvättställs- eller köksblandare. I normalt läge rinner vattnet som vanligt ner i handfatet eller diskhon. När du trycker på knappen på duschhandtaget styrs vattenflödet istället till handduschen. Praktiska användningsområden: - Bidéfunktion i kombination med toaletten - Enkel påfyllning av hinkar och kärl - Rengöring av stövlar eller husdjurens tassar Levereras komplett i en butiksförpackning med en 1,5 meter lång slang samt fäste för vägghängning.
| RSK-nummer | 8239800 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7332508146786 |
| Produkt | Bidé/tvättställsdusch |
| Produktnamn | ALTERNA TVÄTTSTÄLLSDUSCH VIT |
| Dimension | - |
| Storlek | 180x35x30mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 1 L/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tvättställsdusch |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | vitpolerad |
| Material | ABS+SUS |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7332508146786 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | Rostfritt stål |
|---|---|
| Basfärg | Vit |
| Antal stråltyper | 1 |
| Diameter duschhuvud | 38 mm |
| Med väggfäste | Ja |
| Med slang | Ja |
| Längd duschslang | 1524 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 225 | ||
| Bredd (mm) | 195 | ||
| Höjd (mm) | 43 | ||
| Vikt (kg) | 0,45 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_212_8376981.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562870229-00726 v2.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_212_8194907.pdf |
| RSK-nummer | 8239800 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | - |
| GTIN | 7332508146786 |
| Produkt | Bidé/tvättställsdusch |
| Produktnamn | ALTERNA TVÄTTSTÄLLSDUSCH VIT |
| Dimension | - |
| Storlek | 180x35x30mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 1 L/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tvättställsdusch |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | vit |
| Ytbehandling | vitpolerad |
| Material | ABS+SUS |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | - |
|---|
| GTIN | 7332508146786 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material | Rostfritt stål |
|---|---|
| Basfärg | Vit |
| Antal stråltyper | 1 |
| Diameter duschhuvud | 38 mm |
| Med väggfäste | Ja |
| Med slang | Ja |
| Längd duschslang | 1524 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 225 | ||
| Bredd (mm) | 195 | ||
| Höjd (mm) | 43 | ||
| Vikt (kg) | 0,45 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_212_8376981.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562870229-00726 v2.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/RITN_212_8194907.pdf |