Avaktiverad 2018-12-21
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2011-06-20
RSK-nr enhet: ST
New Tempesta 100 duschset. Duschsetet består av: Tempesta 100 handdusch, duschstång 600 mm och Relexaflex duschslang 1750 mm. Handduschen har en GROHE EcoJoy flödesbegränsare på 9,5 l/min som bidrar till minskad vattenförbrukning utan att tumma på prestanda samtidigt som GROHE DreamSpray ger ett jämnt vattenflöde. Handduschen är även utrustad med en stötsäker silikonring som förhindrar skador vid tapp och är försedd med tre strålmönster (Rain, Rain O2 och Massage). Rengöringen förenklas tack vare den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen, SpeedClean antikalksystem och Inre Vatten Guide som även förlänger livslängden för duschsetet. Duschsetet fungerar med genomströmsvärmare och kräver 1,0 bar som lägsta tryck.
New Tempesta 100 duschset. Duschsetet består av: Tempesta 100 handdusch, duschstång 600 mm och Relexaflex duschslang 1750 mm. Handduschen har en GROHE EcoJoy flödesbegränsare på 9,5 l/min som bidrar till minskad vattenförbrukning utan att tumma på prestanda samtidigt som GROHE DreamSpray ger ett jämnt vattenflöde. Handduschen är även utrustad med en stötsäker silikonring som förhindrar skador vid tapp och är försedd med tre strålmönster (Rain, Rain O2 och Massage). Rengöringen förenklas tack vare den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen, SpeedClean antikalksystem och Inre Vatten Guide som även förlänger livslängden för duschsetet. Duschsetet fungerar med genomströmsvärmare och kräver 1,0 bar som lägsta tryck.
| RSK-nummer | 8377249 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 27644000 |
| GTIN | 4005176904806 |
| Produkt | Duschset |
| Produktnamn | New Tempensta |
| Dimension | G15 |
| Storlek | 600mm stång/1,75m slang |
| Tryck/Flöde/Temp | 9,5l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 3 stråltyper |
| Utförande | stång/handdusch/slang |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | metall/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | med glidfäste,antikalkfunktion |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27644000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 27644000 |
|---|
| GTIN | 4005176904806 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27644000 |
|---|
| Längd glidstång | 600 mm |
|---|---|
| Med slang | Ja |
| Längd duschslang | 1750 mm |
| Med glidhållare | Ja |
| Med lotionbehållare | Nej |
| Med ringskål | Nej |
| Med svamphållare | Nej |
| Med tvålfat | Nej |
| Dold fastsättning | Ja |
| Höjdinställbara fästpunkter | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176904806 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 673 | ||
| Bredd (mm) | 147 | ||
| Höjd (mm) | 76 | ||
| Vikt (kg) | 0,931 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8377136.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 8377249 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 27644000 |
| GTIN | 4005176904806 |
| Produkt | Duschset |
| Produktnamn | New Tempensta |
| Dimension | G15 |
| Storlek | 600mm stång/1,75m slang |
| Tryck/Flöde/Temp | 9,5l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 3 stråltyper |
| Utförande | stång/handdusch/slang |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | metall/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | med glidfäste,antikalkfunktion |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27644000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 27644000 |
|---|
| GTIN | 4005176904806 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27644000 |
|---|
| Längd glidstång | 600 mm |
|---|---|
| Med slang | Ja |
| Längd duschslang | 1750 mm |
| Med glidhållare | Ja |
| Med lotionbehållare | Nej |
| Med ringskål | Nej |
| Med svamphållare | Nej |
| Med tvålfat | Nej |
| Dold fastsättning | Ja |
| Höjdinställbara fästpunkter | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176904806 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 673 | ||
| Bredd (mm) | 147 | ||
| Höjd (mm) | 76 | ||
| Vikt (kg) | 0,931 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8377136.pdf |
|---|---|