Avaktiverad 2025-04-11
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-10-12
RSK-nr enhet: ST
New Tempesta 100 duschset. Duschsetet består av en handdusch Tempesta 100, en duschstång på 600 mm och en duschslang, Relexaflex 1750 mm. Handduschen har en GROHE EcoJoy flödesbegränsare på 5,7 l/min som bidrar till minskad vattenförbrukning utan att tumma på prestanda samtidigt som GROHE DreamSpray ger ett jämnt vattenflöde. Handduschen är även utrustad med en stötsäker silikonring som förhindrar skador vid tapp och är försedd med två strålmönster (Rain Spray och Jet Spray). Rengöringen förenklas tack vare den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen, SpeedClean antikalksystem och Inre Vatten Guide som även förlänger livslängden för duschsetet. Duschsetet fungerar med genomströmsvärmare och kräver 1,0 bar som lägsta vattentryck.
New Tempesta 100 duschset. Duschsetet består av en handdusch Tempesta 100, en duschstång på 600 mm och en duschslang, Relexaflex 1750 mm. Handduschen har en GROHE EcoJoy flödesbegränsare på 5,7 l/min som bidrar till minskad vattenförbrukning utan att tumma på prestanda samtidigt som GROHE DreamSpray ger ett jämnt vattenflöde. Handduschen är även utrustad med en stötsäker silikonring som förhindrar skador vid tapp och är försedd med två strålmönster (Rain Spray och Jet Spray). Rengöringen förenklas tack vare den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen, SpeedClean antikalksystem och Inre Vatten Guide som även förlänger livslängden för duschsetet. Duschsetet fungerar med genomströmsvärmare och kräver 1,0 bar som lägsta vattentryck.
| RSK-nummer | 8275343 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2759810E |
| GTIN | 4005176985416 |
| Produkt | Handduschset |
| Produktnamn | NTemp 100 II duschset m.stång |
| Dimension | Ø100, G15 |
| Storlek | 600mm stång/1,75m slang |
| Tryck/Flöde/Temp | 5,7l/min flödebegränsare |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 2 stråltyper |
| Utförande | stång/handdusch/slang |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/2759810E |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 2759810E |
|---|
| GTIN | 4005176985416 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/2759810E |
|---|
| Längd glidstång | 600 mm |
|---|---|
| Basfärg | Krom |
| Med handdusch | Ja |
| Med huvud-/takdusch | Nej |
| Med slang | Ja |
| Längd duschslang | 1750 mm |
| Med glidhållare | Ja |
| Med lotionbehållare | Nej |
| Med ringskål | Nej |
| Med svamphållare | Nej |
| Med tvålfat | Nej |
| Med hylla | Nej |
| Lämplig för hörnmontering | Nej |
| Dold fastsättning | Ja |
| Med monteringsdetaljer | Ja |
| Höjdinställbara fästpunkter | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176985416 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 650 | ||
| Bredd (mm) | 140 | ||
| Höjd (mm) | 70 | ||
| Vikt (kg) | 1,105 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | 4005176597329 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 27,52 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 96 | ||
| GTIN FP | 4005176597336 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 133,08 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 100 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 138,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8275343.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_613_8275344.pdf |
| RSK-nummer | 8275343 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2759810E |
| GTIN | 4005176985416 |
| Produkt | Handduschset |
| Produktnamn | NTemp 100 II duschset m.stång |
| Dimension | Ø100, G15 |
| Storlek | 600mm stång/1,75m slang |
| Tryck/Flöde/Temp | 5,7l/min flödebegränsare |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | 2 stråltyper |
| Utförande | stång/handdusch/slang |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/2759810E |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 2759810E |
|---|
| GTIN | 4005176985416 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/2759810E |
|---|
| Längd glidstång | 600 mm |
|---|---|
| Basfärg | Krom |
| Med handdusch | Ja |
| Med huvud-/takdusch | Nej |
| Med slang | Ja |
| Längd duschslang | 1750 mm |
| Med glidhållare | Ja |
| Med lotionbehållare | Nej |
| Med ringskål | Nej |
| Med svamphållare | Nej |
| Med tvålfat | Nej |
| Med hylla | Nej |
| Lämplig för hörnmontering | Nej |
| Dold fastsättning | Ja |
| Med monteringsdetaljer | Ja |
| Höjdinställbara fästpunkter | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176985416 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 650 | ||
| Bredd (mm) | 140 | ||
| Höjd (mm) | 70 | ||
| Vikt (kg) | 1,105 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | 4005176597329 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 27,52 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 96 | ||
| GTIN FP | 4005176597336 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 133,08 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 100 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 138,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8275343.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_613_8275344.pdf |