Avaktiverad 2019-05-16
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 1999-01-22
RSK-nr enhet: ST
Mjukstängande duschblandare, 40 c/c, med keramisk avstängning och väggtätning, inlopp ned. Med typgodkänd backventil i duschanslutningen. Duschanslutning utsprång från vägg: 60 mm. Proppat för duschanslutning upp. Nippel och plugg skiftas.
Mjukstängande duschblandare, 40 c/c, med keramisk avstängning och väggtätning, inlopp ned. Med typgodkänd backventil i duschanslutningen. Duschanslutning utsprång från vägg: 60 mm. Proppat för duschanslutning upp. Nippel och plugg skiftas.
| RSK-nummer | 8235309 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 91830000 |
| GTIN | 7319049183067 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | 9000 |
| Dimension | G15/G15 |
| Storlek | c/c40mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | utlopp nedåt, backventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/duschblandare/9000/91830000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 91830000 |
|---|
| GTIN | 7319049183067 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/duschblandare/9000/91830000 |
|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
|---|---|
| Temperaturspärr (38°C) | Nej |
| Tryckstyrd | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 40 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Kall blandarkropp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Flödesklass | Ingen |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 200 | ||
| Bredd (mm) | 184 | ||
| Höjd (mm) | 81 | ||
| Vikt (kg) | 1,7 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 331 | ||
| Bredd (mm) | 268 | ||
| Höjd (mm) | 202 | ||
| Vikt (kg) | 7 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8235309.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8235309.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8235309.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_10_8235309.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8235309.pdf |
| RSK-nummer | 8235309 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 91830000 |
| GTIN | 7319049183067 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | 9000 |
| Dimension | G15/G15 |
| Storlek | c/c40mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | utlopp nedåt, backventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/duschblandare/9000/91830000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 91830000 |
|---|
| GTIN | 7319049183067 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/duschblandare/9000/91830000 |
|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
|---|---|
| Temperaturspärr (38°C) | Nej |
| Tryckstyrd | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 40 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Kall blandarkropp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Flödesklass | Ingen |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 200 | ||
| Bredd (mm) | 184 | ||
| Höjd (mm) | 81 | ||
| Vikt (kg) | 1,7 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 331 | ||
| Bredd (mm) | 268 | ||
| Höjd (mm) | 202 | ||
| Vikt (kg) | 7 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8235309.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8235309.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8235309.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_10_8235309.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8235309.pdf |