Avaktiverad 2025-09-30
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2021-09-10
RSK-nr enhet: ST
består av: 1-grepps duschblandare stickmått: 150 cc ± 16 mm maximal flödesmängd vid 3 bar: 15 l/min keramisk avstängning temperaturbegränsning inställningsbar backventil med ljuddämpare lämpad för genomströmningsberedare slanganslutning DN15 ljudklass: II flödesklass: B S-anslutningar
består av: 1-grepps duschblandare stickmått: 150 cc ± 16 mm maximal flödesmängd vid 3 bar: 15 l/min keramisk avstängning temperaturbegränsning inställningsbar backventil med ljuddämpare lämpad för genomströmningsberedare slanganslutning DN15 ljudklass: II flödesklass: B S-anslutningar
| RSK-nummer | 8296338 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 38621000 |
| GTIN | 4011097849225 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | AXOR Uno 1-gr duschblandare |
| Dimension | - |
| Storlek | 150cc |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | monteras med väggdosa |
| Utförande | raka kopplingar 97744000 |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 38621000 |
|---|
| GTIN | 4011097849225 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Nej |
| Tryckstyrd | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | Övrigt |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Nej |
| Flödesklass | B |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp II, <=30 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 0 °C |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Anslutningsspänning | 0 V |
| Funktionsavstånd | 0 - 0 mm |
| Spolningstid | 0 - 0 s |
| Frekvens spolingscykel | 0 - 0 h |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097849225 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 330 | ||
| Bredd (mm) | 215 | ||
| Höjd (mm) | 155 | ||
| Vikt (kg) | 2,478 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 575 | ||
| Bredd (mm) | 370 | ||
| Höjd (mm) | 360 | ||
| Vikt (kg) | 13,37 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 50 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 151,2 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8296338.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.axor-design.com/se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8296338.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8296338.pdf |
| RSK-nummer | 8296338 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 38621000 |
| GTIN | 4011097849225 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | AXOR Uno 1-gr duschblandare |
| Dimension | - |
| Storlek | 150cc |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | monteras med väggdosa |
| Utförande | raka kopplingar 97744000 |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 38621000 |
|---|
| GTIN | 4011097849225 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Nej |
| Tryckstyrd | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | Övrigt |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Nej |
| Flödesklass | B |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp II, <=30 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 0 °C |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Anslutningsspänning | 0 V |
| Funktionsavstånd | 0 - 0 mm |
| Spolningstid | 0 - 0 s |
| Frekvens spolingscykel | 0 - 0 h |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097849225 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 330 | ||
| Bredd (mm) | 215 | ||
| Höjd (mm) | 155 | ||
| Vikt (kg) | 2,478 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 575 | ||
| Bredd (mm) | 370 | ||
| Höjd (mm) | 360 | ||
| Vikt (kg) | 13,37 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 50 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 151,2 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8296338.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.axor-design.com/se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8296338.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8296338.pdf |