Inlagd: 2021-09-10
RSK-nr enhet: ST
• stickmått: 150 ± 12 mm • maximal flödesmängd vid 3 bar: 22 l/min • flödesmängd handdusch vid 3 bar: 16 l/min • keramisk avstängning • temperaturbegränsning inställningsbar • backventil • med ljuddämpare • slanganslutning DN15 • ljudklass: I • flödesklass: A • S-anslutningar
• stickmått: 150 ± 12 mm • maximal flödesmängd vid 3 bar: 22 l/min • flödesmängd handdusch vid 3 bar: 16 l/min • keramisk avstängning • temperaturbegränsning inställningsbar • backventil • med ljuddämpare • slanganslutning DN15 • ljudklass: I • flödesklass: A • S-anslutningar
| RSK-nummer | 8232477 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 71760340 |
| GTIN | 4059625232385 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | HG Talis E |
| Dimension | - |
| Storlek | 150cc |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | Borstad svart krom |
| Ytbehandling | PVD |
| Material | mässing/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 71760340 |
|---|
| GTIN | 4059625232385 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Nej |
| Tryckstyrd | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Övrigt |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Borstad |
| Basfärg | Svart |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | Övrigt |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Nej |
| Flödesklass | A |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 0 °C |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Anslutningsspänning | 0 V |
| Funktionsavstånd | 0 - 0 mm |
| Spolningstid | 0 - 0 s |
| Frekvens spolingscykel | 0 - 0 h |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 246 | ||
| Bredd (mm) | 199 | ||
| Höjd (mm) | 155 | ||
| Vikt (kg) | 2,002 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8232477.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.hansgrohe.se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8232477.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8232477.pdf |
| RSK-nummer | 8232477 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 71760340 |
| GTIN | 4059625232385 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | HG Talis E |
| Dimension | - |
| Storlek | 150cc |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | Borstad svart krom |
| Ytbehandling | PVD |
| Material | mässing/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 71760340 |
|---|
| GTIN | 4059625232385 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Nej |
| Tryckstyrd | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Övrigt |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Borstad |
| Basfärg | Svart |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | Övrigt |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Nej |
| Flödesklass | A |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 0 °C |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Anslutningsspänning | 0 V |
| Funktionsavstånd | 0 - 0 mm |
| Spolningstid | 0 - 0 s |
| Frekvens spolingscykel | 0 - 0 h |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 246 | ||
| Bredd (mm) | 199 | ||
| Höjd (mm) | 155 | ||
| Vikt (kg) | 2,002 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8232477.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.hansgrohe.se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8232477.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8232477.pdf |