Avaktiverad 2023-09-12
Inlagd: 2021-08-23
RSK-nr enhet: ST
Inklusive blandarfäste 40-160cc Greppvänlig spak med tydlig färgmarkering för varm- och kallvatten Soft move, keramiskt paket med mjuk och precis manövrering Eco-stopp, justerbar maxflödesbegränsning Justerbar maxtemperatur för ökat skållningsskydd Keramisk tätning för droppsäkring och lång livslängd Typgodkänd backventil i duschanslutningen Återströmningsskydd enligt SS-EN 1717 [EB] Kan funktionsanpassas med förlängd spak
Inklusive blandarfäste 40-160cc Greppvänlig spak med tydlig färgmarkering för varm- och kallvatten Soft move, keramiskt paket med mjuk och precis manövrering Eco-stopp, justerbar maxflödesbegränsning Justerbar maxtemperatur för ökat skållningsskydd Keramisk tätning för droppsäkring och lång livslängd Typgodkänd backventil i duschanslutningen Återströmningsskydd enligt SS-EN 1717 [EB] Kan funktionsanpassas med förlängd spak
| RSK-nummer | 8296335 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | GB41206114 |
| GTIN | 7391530077260 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Nya Nautic |
| Dimension | 40mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | inkl. 40-160cc blandarfäste |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN 817 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | GB41206114 |
|---|
| GTIN | 7391530077260 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | M26x1,5 |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 8296335 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | GB41206114 |
| GTIN | 7391530077260 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Nya Nautic |
| Dimension | 40mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | PN10 |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | inkl. 40-160cc blandarfäste |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN 817 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | GB41206114 |
|---|
| GTIN | 7391530077260 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | M26x1,5 |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |