RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2007-03-16
RSK-nr enhet: ST
GROHE Rapido T Inbyggnadstermostat För användning med kar, dusch och centralblandare utan utvändigt montageset Liggande installationsdjup 70 till 95 mm enkel att installera, förmonterad och testad enhet GROHE TurboStat® kompakt insats med keramisk kropp som är vaxbaserad 2 topptappställen 1/2" Högflödesområde med upp till 50l/min 3 tappställen anslutning nedåt 1/2" - kan endast användas med separat spärrventil Installationssäker, stabil inbyggnadslåda och skyddskåpa Möjlighet till fastsättning på betong- och gipsväggar Väggpackning Aquadimmer omkastare för kar-/dusch- blandare eller avstängningsventil för dusch i slutmonteringsset Blandarkropp i mässing inbyggd backventil och inloppssil GROHE EcoJoy® vattenbesparande teknologi
GROHE Rapido T Inbyggnadstermostat För användning med kar, dusch och centralblandare utan utvändigt montageset Liggande installationsdjup 70 till 95 mm enkel att installera, förmonterad och testad enhet GROHE TurboStat® kompakt insats med keramisk kropp som är vaxbaserad 2 topptappställen 1/2" Högflödesområde med upp till 50l/min 3 tappställen anslutning nedåt 1/2" - kan endast användas med separat spärrventil Installationssäker, stabil inbyggnadslåda och skyddskåpa Möjlighet till fastsättning på betong- och gipsväggar Väggpackning Aquadimmer omkastare för kar-/dusch- blandare eller avstängningsventil för dusch i slutmonteringsset Blandarkropp i mässing inbyggd backventil och inloppssil GROHE EcoJoy® vattenbesparande teknologi
| RSK-nummer | 8356485 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 35500000 |
| GTIN | 4005176831522 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Rapido |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | inbyggnadsblandare |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/35500000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 35500000 |
|---|
| GTIN | 4005176831522 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/35500000 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Ja |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Ytskydd frontdel | Förkromad |
| Ytbehandling frontdel | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Blå |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 1/2" (15) |
| Antal utgående anslutningar | 3 |
| Med omkastare | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Flödesklass | Ingen |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Förlängningssats tillgänglig | Ja |
| Inbyggnadsdjup | 70 - 95 mm |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Antal stråltyper handdusch | 0 |
| Med huvud-/takdusch | Nej |
| Antal stråltyper huvud-/takdusch | 0 |
| Diameter huvud-/takdusch | 0 mm |
| Bredd huvud-/takdusch | 0 mm |
| Djup huvud-/takdusch | 0 mm |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176831522 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 245 | ||
| Bredd (mm) | 210 | ||
| Höjd (mm) | 200 | ||
| Vikt (kg) | 2,71 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 9 | ||
| GTIN FP | 4005176981289 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 25,39 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8356485.pdf |
|---|---|
| Film | https://pro.grohe.com/se/22787/tjaenster-foer-dig/installationsvideos/rapido-installation/ |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |
| RSK-nummer | 8356485 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 35500000 |
| GTIN | 4005176831522 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Rapido |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | inbyggnadsblandare |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/35500000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 35500000 |
|---|
| GTIN | 4005176831522 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/35500000 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Ja |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Ytskydd frontdel | Förkromad |
| Ytbehandling frontdel | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Blå |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 1/2" (15) |
| Antal utgående anslutningar | 3 |
| Med omkastare | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Flödesklass | Ingen |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Förlängningssats tillgänglig | Ja |
| Inbyggnadsdjup | 70 - 95 mm |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Antal stråltyper handdusch | 0 |
| Med huvud-/takdusch | Nej |
| Antal stråltyper huvud-/takdusch | 0 |
| Diameter huvud-/takdusch | 0 mm |
| Bredd huvud-/takdusch | 0 mm |
| Djup huvud-/takdusch | 0 mm |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176831522 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 245 | ||
| Bredd (mm) | 210 | ||
| Höjd (mm) | 200 | ||
| Vikt (kg) | 2,71 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 9 | ||
| GTIN FP | 4005176981289 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 25,39 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8356485.pdf |
|---|---|
| Film | https://pro.grohe.com/se/22787/tjaenster-foer-dig/installationsvideos/rapido-installation/ |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |