Avaktiverad 2025-09-30
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2002-10-02
RSK-nr enhet: ST
Hansgrohe Talis S 1-greppsblandare för inbyggnad •inbyggnadsdel •keramisk blandarsystem •temperaturbegränsning inställningsbar •Ljudklass: I •Flödesklass: B •för ett utlopp eller koppling till fyrvägsventil •består av: rosett, handtag, hylsa, funktionsblock •SINTEF 1426 •SVGW 0411-4903 •DVGW NW-6506CQ0125 •PA-IX 9710/IB •Kiwa K6161_Mechanical Mixers EN817 •ACS 13 ACC LY 755, valide jusqu'au 09.12.2018 •ETA VA 1.42/18751 •WRAS 1312046
Hansgrohe Talis S 1-greppsblandare för inbyggnad •inbyggnadsdel •keramisk blandarsystem •temperaturbegränsning inställningsbar •Ljudklass: I •Flödesklass: B •för ett utlopp eller koppling till fyrvägsventil •består av: rosett, handtag, hylsa, funktionsblock •SINTEF 1426 •SVGW 0411-4903 •DVGW NW-6506CQ0125 •PA-IX 9710/IB •Kiwa K6161_Mechanical Mixers EN817 •ACS 13 ACC LY 755, valide jusqu'au 09.12.2018 •ETA VA 1.42/18751 •WRAS 1312046
| RSK-nummer | 8227152 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 32675000 |
| GTIN | 4011097398006 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Talis S |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | inbyggnad med ibox universal |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 32675000 |
|---|
| GTIN | 4011097398006 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material frontdel | Övrigt |
| Ytbehandling frontdel | Övrigt |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Övrigt |
| Anslutningsdimension tillopp | Övrigt |
| Antal utgående anslutningar | 1 |
| Med omkastare | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Nej |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 0 l/min |
| Flödesklass | B |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Nej |
| Förlängningssats tillgänglig | Nej |
| Längd utsprång utloppspip | 0 mm |
| Inbyggnadsdjup | 0 - 0 mm |
| Max. temperatur inlopp | 0 °C |
| Med avstängningsventil | Nej |
| Med förfilter | Nej |
| Med transformator | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Anslutningsspänning | 0 V |
| Vattentryck | 1 - 1 bar |
| Funktionsavstånd | 0 - 0 mm |
| Spolningstid | 0 - 0 s |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Frekvens spolingscykel | 0 - 0 h |
| Längd | 72 mm |
| Bredd | 150 mm |
| Djup | 72 mm |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097398006 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 222 | ||
| Bredd (mm) | 188 | ||
| Höjd (mm) | 139 | ||
| Vikt (kg) | 1,401 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 575 | ||
| Bredd (mm) | 370 | ||
| Höjd (mm) | 360 | ||
| Vikt (kg) | 14,99 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 120 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 195,42 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_412_8227152.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.hansgrohe.se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8227152.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_412_8310114.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_412_8227152.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8227152.pdf |
| RSK-nummer | 8227152 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 32675000 |
| GTIN | 4011097398006 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Talis S |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | inbyggnad med ibox universal |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 32675000 |
|---|
| GTIN | 4011097398006 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material frontdel | Övrigt |
| Ytbehandling frontdel | Övrigt |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Övrigt |
| Anslutningsdimension tillopp | Övrigt |
| Antal utgående anslutningar | 1 |
| Med omkastare | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Nej |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 0 l/min |
| Flödesklass | B |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Nej |
| Förlängningssats tillgänglig | Nej |
| Längd utsprång utloppspip | 0 mm |
| Inbyggnadsdjup | 0 - 0 mm |
| Max. temperatur inlopp | 0 °C |
| Med avstängningsventil | Nej |
| Med förfilter | Nej |
| Med transformator | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Anslutningsspänning | 0 V |
| Vattentryck | 1 - 1 bar |
| Funktionsavstånd | 0 - 0 mm |
| Spolningstid | 0 - 0 s |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Frekvens spolingscykel | 0 - 0 h |
| Längd | 72 mm |
| Bredd | 150 mm |
| Djup | 72 mm |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097398006 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 222 | ||
| Bredd (mm) | 188 | ||
| Höjd (mm) | 139 | ||
| Vikt (kg) | 1,401 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 575 | ||
| Bredd (mm) | 370 | ||
| Höjd (mm) | 360 | ||
| Vikt (kg) | 14,99 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 120 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 195,42 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_412_8227152.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.hansgrohe.se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8227152.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_412_8310114.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_412_8227152.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8227152.pdf |