RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2021-09-23
RSK-nr enhet: ST
Grohtherm 1000, 150 CC Termostatblandare för dusch, DN 15, Krom, Väggmontage GROHE CoolTouch säkerhetsblandarhus GROHE StarLight kromyta GROHE MetalGrip ergonomiskt format metallhandtag GROHE SafeStop vid 38° C GROHE SafeStop Plus valfri extra temperaturbegränsare vid 43°C inkluderad GROHE TurboStat kompakt insats med vaxbaserad keramisk kropp Inbyggd blandningsspärr Grepp med GROHE EcoKnapp Keramiskt överstycke 1/2", 180° Duschanslutning 1/2" nedåt Inbyggd backventil Inloppssil Backventil mot tillbakaflöde Utan anslutningar Lägsta tryck: 1,0 bar GROHE EcoJoy vattenbesparande teknologi professional edition
Grohtherm 1000, 150 CC Termostatblandare för dusch, DN 15, Krom, Väggmontage GROHE CoolTouch säkerhetsblandarhus GROHE StarLight kromyta GROHE MetalGrip ergonomiskt format metallhandtag GROHE SafeStop vid 38° C GROHE SafeStop Plus valfri extra temperaturbegränsare vid 43°C inkluderad GROHE TurboStat kompakt insats med vaxbaserad keramisk kropp Inbyggd blandningsspärr Grepp med GROHE EcoKnapp Keramiskt överstycke 1/2", 180° Duschanslutning 1/2" nedåt Inbyggd backventil Inloppssil Backventil mot tillbakaflöde Utan anslutningar Lägsta tryck: 1,0 bar GROHE EcoJoy vattenbesparande teknologi professional edition
| RSK-nummer | 8358662 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34817003 |
| GTIN | 4005176695759 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | GRT 1000 New term. dusch |
| Dimension | G20 |
| Storlek | 317mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tvågrepp |
| Utförande | invändig gänga |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34817003 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 34817003 |
|---|
| GTIN | 4005176695759 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34817003 |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Tryckstyrd | Nej |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176695759 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 375 | ||
| Bredd (mm) | 125 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 2,145 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176702983 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 205 | ||
| Vikt (kg) | 18,16 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 128 | ||
| GTIN FP | 4005176702976 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 302,56 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8358662.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 8358662 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34817003 |
| GTIN | 4005176695759 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | GRT 1000 New term. dusch |
| Dimension | G20 |
| Storlek | 317mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tvågrepp |
| Utförande | invändig gänga |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34817003 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 34817003 |
|---|
| GTIN | 4005176695759 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34817003 |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Tryckstyrd | Nej |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176695759 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 375 | ||
| Bredd (mm) | 125 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 2,145 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176702983 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 205 | ||
| Vikt (kg) | 18,16 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 128 | ||
| GTIN FP | 4005176702976 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 302,56 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8358662.pdf |
|---|---|