RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2013-10-03
RSK-nr enhet: ST
Precision Start termostatblandare (150 cc) för dusch, DN 15. Termostatblandaren är avsedd för väggmontage och har en GROHE TurboStat kompakt insats med vaxbaserad keramisk kropp. GROHE SafeStop vid 38° C förhindrar skållning och GROHE EcoJoy hjälper till att minska vattenkonsumtionen med upp till 50% som aktiveras enkelt med GROHE EcoKnappen. Utöver det är termostatblandaren utrustad med keramisk tätning 1/2" (180°), duschanslutning 1/2" nedåt, inbyggd backventil mot tillbakaflöde och täckbricka i metall. Rengöringen förenklas tack vare den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen. Termostatblandaren har S-anslutningar.
Precision Start termostatblandare (150 cc) för dusch, DN 15. Termostatblandaren är avsedd för väggmontage och har en GROHE TurboStat kompakt insats med vaxbaserad keramisk kropp. GROHE SafeStop vid 38° C förhindrar skållning och GROHE EcoJoy hjälper till att minska vattenkonsumtionen med upp till 50% som aktiveras enkelt med GROHE EcoKnappen. Utöver det är termostatblandaren utrustad med keramisk tätning 1/2" (180°), duschanslutning 1/2" nedåt, inbyggd backventil mot tillbakaflöde och täckbricka i metall. Rengöringen förenklas tack vare den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen. Termostatblandaren har S-anslutningar.
| RSK-nummer | 8356711 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34333000 |
| GTIN | 4005176874239 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Precision Joy |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tvågrepp |
| Utförande | med utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34333000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 34333000 |
|---|
| GTIN | 4005176874239 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34333000 |
|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Tryckstyrd | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176874239 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 390 | ||
| Bredd (mm) | 180 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 1,93 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176453328 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 205 | ||
| Vikt (kg) | 16,44 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 128 | ||
| GTIN FP | 4005176453335 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 275,04 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8356711.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_613_8362211.pdf |
| RSK-nummer | 8356711 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34333000 |
| GTIN | 4005176874239 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Precision Joy |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tvågrepp |
| Utförande | med utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34333000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 34333000 |
|---|
| GTIN | 4005176874239 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34333000 |
|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Tryckstyrd | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176874239 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 390 | ||
| Bredd (mm) | 180 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 1,93 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176453328 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 205 | ||
| Vikt (kg) | 16,44 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 128 | ||
| GTIN FP | 4005176453335 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 275,04 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8356711.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_613_8362211.pdf |