Avaktiverad 2025-03-24
Inlagd: 2020-02-27
RSK-nr enhet: ST
Beröringsfri RH termostatduschblandare 150cc, 6V batteridrift, IP55. Framtagen för vård och omsorgssektorn för att möta kraven där särskild risk åligger, förinställd temp 38gr, ställbar. Trestegstätade manschetter (för dold rördragning), samt excenterkopplingar 1/2"-3/4" utv. gäng, bipackade. Hetvatten genomspolning möjlig, specialnyckel medföljer. Bluetooth anslutning via Oras App möjliggör en enkel övervakning och justering av blandarens egenskaper. För 40cc montage använd Oras 204150, rsk 8187216
Beröringsfri RH termostatduschblandare 150cc, 6V batteridrift, IP55. Framtagen för vård och omsorgssektorn för att möta kraven där särskild risk åligger, förinställd temp 38gr, ställbar. Trestegstätade manschetter (för dold rördragning), samt excenterkopplingar 1/2"-3/4" utv. gäng, bipackade. Hetvatten genomspolning möjlig, specialnyckel medföljer. Bluetooth anslutning via Oras App möjliggör en enkel övervakning och justering av blandarens egenskaper. För 40cc montage använd Oras 204150, rsk 8187216
| RSK-nummer | 8359118 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 5670U |
| GTIN | 6414150096228 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Clinica |
| Dimension | DN20 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | temperaturbegränsad |
| Effekt/Eldata | 6V 2CR5 Lithium |
| Funktion | beröringsfri bluetooth |
| Utförande | RH |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN 15091 |
| Övrig info | Bluetooth |
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/5670U |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 5670U |
|---|
| GTIN | 6414150096228 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/5670U |
|---|
| Typ av elektronisk styrning | Sensor |
|---|---|
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med kopplingar | Ja |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Anslutningsspänning | 6 V |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Spolningstid inställbar | Ja |
| Automatisk spolingscykel | Ja |
| Programmering | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 295 | ||
| Bredd (mm) | 180 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 2,6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8359118.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569845224-00045 v2.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_142_8430595.pdf |
| RSK-nummer | 8359118 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 5670U |
| GTIN | 6414150096228 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Clinica |
| Dimension | DN20 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | temperaturbegränsad |
| Effekt/Eldata | 6V 2CR5 Lithium |
| Funktion | beröringsfri bluetooth |
| Utförande | RH |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN 15091 |
| Övrig info | Bluetooth |
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/5670U |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 5670U |
|---|
| GTIN | 6414150096228 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/5670U |
|---|
| Typ av elektronisk styrning | Sensor |
|---|---|
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med kopplingar | Ja |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Anslutningsspänning | 6 V |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Spolningstid inställbar | Ja |
| Automatisk spolingscykel | Ja |
| Programmering | Övrigt |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 295 | ||
| Bredd (mm) | 180 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 2,6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8359118.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569845224-00045 v2.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_142_8430595.pdf |