RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-09-12
RSK-nr enhet: ST
Eurosmart Cosmopolitan E Infraröd termostatisk duschblandare med termostatisk temperaturkontroll Med infraröd sensor för dubbelriktad kommunikation för övervakning, konfiguration och serviceändamål 6 V litiumbatteri av typen CR-P3 Batteriets livslängd: ca. 7 år (150 aktiveringar/dag) Handaktivering, avaktiveras automatiskt när handen lämnar detekteringszonen (hand-kroppsdetekteringsläge) Två extra detekteringslägen tillgängliga (hand-hand eller kropp-kropp) Ergonomiskt metallhandtag GROHE StarLight kromyta GROHE CoolTouch Backventil Inloppssil GROHE SafetyPlus Temperaturvred med justerbar spärr 35° och 43° SafetyStop för att förhindra skållning Helt oblandat varmt eller kallt vatten i extremgreppsläge för legionellaprovtagning Duschanslutning 1/2" nedåt med inbyggd backventil Med s-anslutningar och täckbrickor Självtätande skyddsplatta Stegvis visning av batteristatus 7 förinställda program Autospolning Termisk desinfektion Rengöringsläge Ytterligare funktionalitet och precisa inställningar med fjärrkontroll 36 407 CE-nummer Ljudklassad DIN 4109
Eurosmart Cosmopolitan E Infraröd termostatisk duschblandare med termostatisk temperaturkontroll Med infraröd sensor för dubbelriktad kommunikation för övervakning, konfiguration och serviceändamål 6 V litiumbatteri av typen CR-P3 Batteriets livslängd: ca. 7 år (150 aktiveringar/dag) Handaktivering, avaktiveras automatiskt när handen lämnar detekteringszonen (hand-kroppsdetekteringsläge) Två extra detekteringslägen tillgängliga (hand-hand eller kropp-kropp) Ergonomiskt metallhandtag GROHE StarLight kromyta GROHE CoolTouch Backventil Inloppssil GROHE SafetyPlus Temperaturvred med justerbar spärr 35° och 43° SafetyStop för att förhindra skållning Helt oblandat varmt eller kallt vatten i extremgreppsläge för legionellaprovtagning Duschanslutning 1/2" nedåt med inbyggd backventil Med s-anslutningar och täckbrickor Självtätande skyddsplatta Stegvis visning av batteristatus 7 förinställda program Autospolning Termisk desinfektion Rengöringsläge Ytterligare funktionalitet och precisa inställningar med fjärrkontroll 36 407 CE-nummer Ljudklassad DIN 4109
| RSK-nummer | 8359110 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 36457000 |
| GTIN | 4005176494765 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Eurosmart CE term dusch vägg |
| Dimension | G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 6V batteri |
| Funktion | beröringsfri, termostat |
| Utförande | Med utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/36457000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 36457000 |
|---|
| GTIN | 4005176494765 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/36457000 |
|---|
| Typ av elektronisk styrning | Sensor |
|---|---|
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 1/2" (15) |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Flödesklass | C |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med anslutning för byggnadsstyrning | Nej |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Med transformator | Nej |
| Anslutningsspänning | 6 V |
| Gångreserv batteri | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Spolningstid inställbar | Ja |
| Spolningstid | 30 - 600 s |
| Automatisk spolingscykel | Ja |
| Frekvens spolingscykel | 4 - 80 h |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176494765 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 419 | ||
| Bredd (mm) | 224 | ||
| Höjd (mm) | 224 | ||
| Vikt (kg) | 3,625 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 6 | ||
| GTIN FP | 4005176669255 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 22,75 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8359110.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8359110 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 36457000 |
| GTIN | 4005176494765 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Eurosmart CE term dusch vägg |
| Dimension | G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 6V batteri |
| Funktion | beröringsfri, termostat |
| Utförande | Med utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/36457000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 36457000 |
|---|
| GTIN | 4005176494765 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/36457000 |
|---|
| Typ av elektronisk styrning | Sensor |
|---|---|
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 1/2" (15) |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Flödesklass | C |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med anslutning för byggnadsstyrning | Nej |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Med transformator | Nej |
| Anslutningsspänning | 6 V |
| Gångreserv batteri | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Spolningstid inställbar | Ja |
| Spolningstid | 30 - 600 s |
| Automatisk spolingscykel | Ja |
| Frekvens spolingscykel | 4 - 80 h |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176494765 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 419 | ||
| Bredd (mm) | 224 | ||
| Höjd (mm) | 224 | ||
| Vikt (kg) | 3,625 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 6 | ||
| GTIN FP | 4005176669255 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 22,75 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8359110.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |