Avaktiverad 2024-02-01
Inlagd: 2010-03-12
RSK-nr enhet: ST
Vår smartaste termostatblandare med flödesspärr som hjälper dig använda lagom mycket vatten. Du får en skön duschupplevelse samtidigt som du sparar vatten och energi.
Vår smartaste termostatblandare med flödesspärr som hjälper dig använda lagom mycket vatten. Du får en skön duschupplevelse samtidigt som du sparar vatten och energi.
| RSK-nummer | 8425491 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | GB41215364 |
| GTIN | 7393792225687 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Nautic |
| Dimension | - |
| Storlek | 150c/c |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tryckventil |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | GB41215364 |
|---|
| GTIN | 7393792225687 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Uppåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 290 | ||
| Bredd (mm) | 290 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 2,7 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1_8351134.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1_8425491.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_1_8425491.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_1_1807254.pdf |
| RSK-nummer | 8425491 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | GB41215364 |
| GTIN | 7393792225687 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Nautic |
| Dimension | - |
| Storlek | 150c/c |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tryckventil |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | GB41215364 |
|---|
| GTIN | 7393792225687 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Uppåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 290 | ||
| Bredd (mm) | 290 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 2,7 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1_8351134.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1_8425491.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_1_8425491.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_1_1807254.pdf |