Inlagd: 2013-05-30
RSK-nr enhet: ST
Vår smartaste termostatblandare med flödesspärr som hjälper dig använda lagom mycket vatten. Du får en skön duschupplevelse samtidigt som du sparar energi och pengar.
Vår smartaste termostatblandare med flödesspärr som hjälper dig använda lagom mycket vatten. Du får en skön duschupplevelse samtidigt som du sparar energi och pengar.
| RSK-nummer | 8425541 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | GB41215304 0 |
| GTIN | 7393792229159 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Nautic |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | med utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | blyfri mässing |
| Standard | EN-1111, EN-1717 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | GB41215304 0 |
|---|
| GTIN | 7393792229159 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393792229159 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 370 | ||
| Bredd (mm) | 105 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 1,991 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1_8351134.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_1_8425541.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1_8425541.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_1_8425541.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564419918-00323 v4.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000543.pdf |
| RSK-nummer | 8425541 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | GB41215304 0 |
| GTIN | 7393792229159 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Nautic |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | med utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | blyfri mässing |
| Standard | EN-1111, EN-1717 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | GB41215304 0 |
|---|
| GTIN | 7393792229159 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393792229159 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 370 | ||
| Bredd (mm) | 105 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 1,991 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1_8351134.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_1_8425541.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1_8425541.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_1_8425541.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564419918-00323 v4.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000543.pdf |