RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2013-01-24
RSK-nr enhet: ST
Grohtherm 2000 150 CC termostatblandare för dusch, DN 15. Termostatblandaren är avsedd för väggmontage och är utrustad med GROHE CoolTouch, GROHE StarLight kromyta, GROHE AquaPaddle ergonomiskt formade grepp, GROHE TurboStat kompakt insats, GROHE EcoJoy vattenbesparande teknologi, inbyggd blandningsspärr, keramisk tätning 1/2" 180˚, GROHE EcoKnapp och GROHE SafeStop vid 38 ˚C samt GROHE SafeStop Plus vid 43 ˚C. Duschanslutningen är 1/2" nedåt, inbyggd backventil, inloppssil, dolda S-anslutningar, GROHE EasyReach duschhylla och avtagbar del för enkel rengöring.
Grohtherm 2000 150 CC termostatblandare för dusch, DN 15. Termostatblandaren är avsedd för väggmontage och är utrustad med GROHE CoolTouch, GROHE StarLight kromyta, GROHE AquaPaddle ergonomiskt formade grepp, GROHE TurboStat kompakt insats, GROHE EcoJoy vattenbesparande teknologi, inbyggd blandningsspärr, keramisk tätning 1/2" 180˚, GROHE EcoKnapp och GROHE SafeStop vid 38 ˚C samt GROHE SafeStop Plus vid 43 ˚C. Duschanslutningen är 1/2" nedåt, inbyggd backventil, inloppssil, dolda S-anslutningar, GROHE EasyReach duschhylla och avtagbar del för enkel rengöring.
| RSK-nummer | 8356680 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34469001 |
| GTIN | 4005176926396 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | New GTH2000 |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | med utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34469001 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 34469001 |
|---|
| GTIN | 4005176926396 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34469001 |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Tryckstyrd | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Med fast handduschhållare | Nej |
| Längd duschslang | 0 mm |
| Längd glidstång | 0 mm |
| Antal stråltyper handdusch | 0 |
| Antal stråltyper huvud-/takdusch | 0 |
| Diameter handduschhuvud | 0 mm |
| Bredd handduschhuvud | 0 mm |
| Djup handduschhuvud | 0 mm |
| Diameter huvud-/takdusch | 0 mm |
| Bredd huvud-/takdusch | 0 mm |
| Djup huvud-/takdusch | 0 mm |
| Med integrerad hylla | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176926396 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 400 | ||
| Bredd (mm) | 205 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 4,355 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 4005176335723 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 22,775 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8351077.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8356680 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34469001 |
| GTIN | 4005176926396 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | New GTH2000 |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | med utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34469001 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 34469001 |
|---|
| GTIN | 4005176926396 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34469001 |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Tryckstyrd | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Med fast handduschhållare | Nej |
| Längd duschslang | 0 mm |
| Längd glidstång | 0 mm |
| Antal stråltyper handdusch | 0 |
| Antal stråltyper huvud-/takdusch | 0 |
| Diameter handduschhuvud | 0 mm |
| Bredd handduschhuvud | 0 mm |
| Djup handduschhuvud | 0 mm |
| Diameter huvud-/takdusch | 0 mm |
| Bredd huvud-/takdusch | 0 mm |
| Djup huvud-/takdusch | 0 mm |
| Med integrerad hylla | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176926396 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 400 | ||
| Bredd (mm) | 205 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 4,355 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | 4005176335723 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 22,775 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8351077.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |