Avaktiverad 2023-11-02
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2014-06-06
RSK-nr enhet: ST
En funktionell blandare i skandinavisk design som passar i alla badrum. Skapad för din vardag, med Gustavsbergs traditioner och kvalitet inbyggda av oss.
En funktionell blandare i skandinavisk design som passar i alla badrum. Skapad för din vardag, med Gustavsbergs traditioner och kvalitet inbyggda av oss.
| RSK-nummer | 8425689 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | GB41205604 |
| GTIN | 7393792229418 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Nordic³ |
| Dimension | M26x1,5/G15 |
| Storlek | c/c160mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | duschanslutning nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | GB41205604 |
|---|
| GTIN | 7393792229418 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | M26x1,5 |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 370 | ||
| Bredd (mm) | 105 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 1,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_1_8425689.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1_8194882.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1_8425689.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_1_8114168.pdf |
| RSK-nummer | 8425689 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | GB41205604 |
| GTIN | 7393792229418 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Nordic³ |
| Dimension | M26x1,5/G15 |
| Storlek | c/c160mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | duschanslutning nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | GB41205604 |
|---|
| GTIN | 7393792229418 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | M26x1,5 |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 370 | ||
| Bredd (mm) | 105 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 1,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_1_8425689.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1_8194882.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1_8425689.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_1_8114168.pdf |