Inlagd: 2022-02-23
RSK-nr enhet: ST
Oras Nova termostatblandare för dusch, 160cc, Matt svart, temperaturvred med säkerhetsspärr vid 38°C, volymvred med kontroll för Ecoflöde, keramisk överdel. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Endast 4MSI DZR mässingslegeringar.
Oras Nova termostatblandare för dusch, 160cc, Matt svart, temperaturvred med säkerhetsspärr vid 38°C, volymvred med kontroll för Ecoflöde, keramisk överdel. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Endast 4MSI DZR mässingslegeringar.
| RSK-nummer | 8351562 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7464-33 |
| GTIN | 6414150100581 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Nova matt black |
| Dimension | M26x1,5/G15 |
| Storlek | c/c160mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | matt svart |
| Ytbehandling | keramisk coating |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | matt black |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 7464-33 |
|---|
| GTIN | 6414150100581 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Belagd |
| Material handtag | Plast |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Ytbehandling | Övrigt |
| Basfärg | Svart |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | M26x1,5 |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Med förfilter | Ja |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Med fast handduschhållare | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 294 | ||
| Bredd (mm) | 164 | ||
| Höjd (mm) | 82 | ||
| Vikt (kg) | 1,81 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8351562.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_8351562.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569845224-00010 v3.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_8351562.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000377.pdf |
| RSK-nummer | 8351562 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7464-33 |
| GTIN | 6414150100581 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Nova matt black |
| Dimension | M26x1,5/G15 |
| Storlek | c/c160mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | matt svart |
| Ytbehandling | keramisk coating |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | matt black |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 7464-33 |
|---|
| GTIN | 6414150100581 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Belagd |
| Material handtag | Plast |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Ytbehandling | Övrigt |
| Basfärg | Svart |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | M26x1,5 |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Med förfilter | Ja |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Med fast handduschhållare | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 294 | ||
| Bredd (mm) | 164 | ||
| Höjd (mm) | 82 | ||
| Vikt (kg) | 1,81 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8351562.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_8351562.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569845224-00010 v3.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_8351562.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000377.pdf |