Avaktiverad 2023-10-01
Inlagd: 2013-04-03
RSK-nr enhet: ST
Termostatblandare för dusch, anslutning 40cc, G1/2" utv.g. Användarvänliga vred med temperaturbegränsning och kontroll för Ecoflöde. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Blandarfästet för 40cc som ingår är vändbart för ansutning ovan eller underifrån.
Termostatblandare för dusch, anslutning 40cc, G1/2" utv.g. Användarvänliga vred med temperaturbegränsning och kontroll för Ecoflöde. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Blandarfästet för 40cc som ingår är vändbart för ansutning ovan eller underifrån.
| RSK-nummer | 8343749 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 7151 |
| GTIN | 6414150070099 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Optima |
| Dimension | G15 |
| Storlek | c/c40mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat, Ecokontroll |
| Utförande | vändbar anslutning, utlopp ned |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/7151 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 7151 |
|---|
| GTIN | 6414150070099 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/7151 |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 40 mm |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med omkastare | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 285 | ||
| Bredd (mm) | 155 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 2,59 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8343747.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_142_8351563.pdf |
| RSK-nummer | 8343749 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 7151 |
| GTIN | 6414150070099 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Optima |
| Dimension | G15 |
| Storlek | c/c40mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat, Ecokontroll |
| Utförande | vändbar anslutning, utlopp ned |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/7151 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 7151 |
|---|
| GTIN | 6414150070099 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/7151 |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 40 mm |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med omkastare | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 285 | ||
| Bredd (mm) | 155 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 2,59 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8343747.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_142_8351563.pdf |