Avaktiverad 2026-05-05
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2014-05-16
RSK-nr enhet: ST
Oras Oramix tryckstyrd blandare för dusch, 150cc. Anslutning G 3/4" lekande muttrar med plantätning. Vid anslutning till utanpåliggande rör kan blandarfäste för 40/150cc användas, Oras nr. 204150, RSK nr. 8187216. Vid användning som badkarsblandare kan blandaren kombineras med utloppspip Oras nr. 221230, RSK nr. 8378329
Oras Oramix tryckstyrd blandare för dusch, 150cc. Anslutning G 3/4" lekande muttrar med plantätning. Vid anslutning till utanpåliggande rör kan blandarfäste för 40/150cc användas, Oras nr. 204150, RSK nr. 8187216. Vid användning som badkarsblandare kan blandaren kombineras med utloppspip Oras nr. 221230, RSK nr. 8378329
| RSK-nummer | 8341818 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7264 |
| GTIN | 6414150072529 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Oramix |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckstyrd |
| Utförande | med utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 7264 |
|---|
| GTIN | 6414150072529 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Tryckstyrd | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Material handtag | Plast |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 255 | ||
| Bredd (mm) | 115 | ||
| Höjd (mm) | 85 | ||
| Vikt (kg) | 1,22 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 265 | ||
| Höjd (mm) | 200 | ||
| Vikt (kg) | 12,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8341818.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000377.pdf |
| RSK-nummer | 8341818 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7264 |
| GTIN | 6414150072529 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Oramix |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckstyrd |
| Utförande | med utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/plast |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 7264 |
|---|
| GTIN | 6414150072529 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Tryckstyrd | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Material handtag | Plast |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 255 | ||
| Bredd (mm) | 115 | ||
| Höjd (mm) | 85 | ||
| Vikt (kg) | 1,22 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 10 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 265 | ||
| Höjd (mm) | 200 | ||
| Vikt (kg) | 12,5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8341818.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000377.pdf |