Inlagd: 2021-03-17
RSK-nr enhet: ST
Termostatblandare för dusch 150cc. Temperaturvred (RH) med säkerhetsspärr vid 38°C, volymvred (RH) med kontroll för Ecoflöde, keramisk överdel. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter, samt THERMO Cool-funktion som höjer säkerheten genom att säkerställa att blandarens hölje förblir svalt.
Termostatblandare för dusch 150cc. Temperaturvred (RH) med säkerhetsspärr vid 38°C, volymvred (RH) med kontroll för Ecoflöde, keramisk överdel. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter, samt THERMO Cool-funktion som höjer säkerheten genom att säkerställa att blandarens hölje förblir svalt.
| RSK-nummer | 8386866 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 5765 |
| GTIN | 6414150098512 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Oras Care 5765 |
| Dimension | G20 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 15,6 l/min vid 3 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 5765 |
|---|
| GTIN | 6414150098512 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Material handtag | Övrigt |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Med förfilter | Ja |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Med fast handduschhållare | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 294 | ||
| Bredd (mm) | 164 | ||
| Höjd (mm) | 83 | ||
| Vikt (kg) | 2,13 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 6 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 598 | ||
| Bredd (mm) | 264 | ||
| Höjd (mm) | 196 | ||
| Vikt (kg) | 13,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8386866.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_142_8386866.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000377.pdf |
| RSK-nummer | 8386866 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 5765 |
| GTIN | 6414150098512 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Oras Care 5765 |
| Dimension | G20 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 15,6 l/min vid 3 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 5765 |
|---|
| GTIN | 6414150098512 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Material handtag | Övrigt |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Med förfilter | Ja |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Med fast handduschhållare | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 294 | ||
| Bredd (mm) | 164 | ||
| Höjd (mm) | 83 | ||
| Vikt (kg) | 2,13 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 6 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 598 | ||
| Bredd (mm) | 264 | ||
| Höjd (mm) | 196 | ||
| Vikt (kg) | 13,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8386866.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_142_8386866.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000377.pdf |