Inlagd: 2019-12-06
RSK-nr enhet: ST
Termostatblandare, 160cc. Framtagen för vård och omsorgssektorn, greppvänliga vred (RH) som är anpassade för alla användare och situationer. Hetvattenspolning möjlig via termostat, med specialnyckel samt enkelt handgrepp. THERMO COOL-funktion som höjer säkerheten genom att säkerhetsställa att blandarens hölje förblir svalt. Blandarens maxtemperatur är förinställd på 38°, för att möta branschreglernas särskilda krav kopplat till risk för olycksfall. (temperatur ställbar) Nickelfria vattenvägar.
Termostatblandare, 160cc. Framtagen för vård och omsorgssektorn, greppvänliga vred (RH) som är anpassade för alla användare och situationer. Hetvattenspolning möjlig via termostat, med specialnyckel samt enkelt handgrepp. THERMO COOL-funktion som höjer säkerheten genom att säkerhetsställa att blandarens hölje förblir svalt. Blandarens maxtemperatur är förinställd på 38°, för att möta branschreglernas särskilda krav kopplat till risk för olycksfall. (temperatur ställbar) Nickelfria vattenvägar.
| RSK-nummer | 8386863 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 5664 |
| GTIN | 6414150091339 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Oras Clinica 5664 |
| Dimension | M26x1,5/G15 |
| Storlek | c/c160mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 5664 |
|---|
| GTIN | 6414150091339 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Material handtag | Övrigt |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | M26x1,5 |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Med förfilter | Ja |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 294 | ||
| Bredd (mm) | 164 | ||
| Höjd (mm) | 83 | ||
| Vikt (kg) | 2,301 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 6 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 598 | ||
| Bredd (mm) | 264 | ||
| Höjd (mm) | 196 | ||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8386863.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569845224-00043 v2.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000377.pdf |
| RSK-nummer | 8386863 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 5664 |
| GTIN | 6414150091339 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Oras Clinica 5664 |
| Dimension | M26x1,5/G15 |
| Storlek | c/c160mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 5664 |
|---|
| GTIN | 6414150091339 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Material handtag | Övrigt |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | M26x1,5 |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Med förfilter | Ja |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 294 | ||
| Bredd (mm) | 164 | ||
| Höjd (mm) | 83 | ||
| Vikt (kg) | 2,301 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 6 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 598 | ||
| Bredd (mm) | 264 | ||
| Höjd (mm) | 196 | ||
| Vikt (kg) | |||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8386863.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569845224-00043 v2.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000377.pdf |