Inlagd: 2021-03-17
RSK-nr enhet: ST
Termostatblandare, 150 cc. Framtagen för vård och omsorgssektorn, greppvänliga (RH) vred som är anpassade för alla användare och situationer. Hetvattenspolning möjlig via termostat, med specialnyckel samt enkelt handgrepp. THERMO COOL-funktion som höjer säkerheten genom att säkerställa att blandarens hölje förblir svalt. Blandarens temperatur är förinställd på max 38°, för att möta branschreglernas särskilda krav kopplat till risk för olycksfall. (temperatur ställbar). Nickelfria vattenvägar.
Termostatblandare, 150 cc. Framtagen för vård och omsorgssektorn, greppvänliga (RH) vred som är anpassade för alla användare och situationer. Hetvattenspolning möjlig via termostat, med specialnyckel samt enkelt handgrepp. THERMO COOL-funktion som höjer säkerheten genom att säkerställa att blandarens hölje förblir svalt. Blandarens temperatur är förinställd på max 38°, för att möta branschreglernas särskilda krav kopplat till risk för olycksfall. (temperatur ställbar). Nickelfria vattenvägar.
| RSK-nummer | 8386867 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 5665 |
| GTIN | 6414150098543 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Oras Clinica 5665 |
| Dimension | G20 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 15,6 l/min vid 3 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 5665 |
|---|
| GTIN | 6414150098543 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Material handtag | Övrigt |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Med omkastare | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Med förfilter | Ja |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Med fast handduschhållare | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 294 | ||
| Bredd (mm) | 164 | ||
| Höjd (mm) | 83 | ||
| Vikt (kg) | 2,181 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 6 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 598 | ||
| Bredd (mm) | 264 | ||
| Höjd (mm) | 196 | ||
| Vikt (kg) | 13,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8386867.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_142_8386867.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000377.pdf |
| RSK-nummer | 8386867 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 5665 |
| GTIN | 6414150098543 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Oras Clinica 5665 |
| Dimension | G20 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 15,6 l/min vid 3 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 5665 |
|---|
| GTIN | 6414150098543 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Material handtag | Övrigt |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Med omkastare | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Med förfilter | Ja |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Med fast handduschhållare | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 294 | ||
| Bredd (mm) | 164 | ||
| Höjd (mm) | 83 | ||
| Vikt (kg) | 2,181 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 6 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 598 | ||
| Bredd (mm) | 264 | ||
| Höjd (mm) | 196 | ||
| Vikt (kg) | 13,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8386867.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_142_8386867.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000377.pdf |