Avaktiverad 2022-12-23
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2015-05-29
RSK-nr enhet: ST
Precision Start termostatblandare (160 cc) för dusch, DN 15. Termostatblandaren har en GROHE TurboStat kompakt insats med keramisk kropp som ger en stabli temperatur. GROHE EcoJoy gör att vattenbesparingar kan uppnås till 50% och termostatblandaren är även utrustad med GROHE EcoKnapp. GROHE SafeStop vid 38 °C gör att skållning förhindras. GROHE StarLight-ytbehandlingen förenklar rengöring och håller den skinande ren. Utöver det är termostatblandaren försedd med en inbyggd blandningsspärr, ett keramiskt överstycke på 1/2" (180°), duschanslutning 1/2" nedåt, inloppssil och inbyggd backventil mot tillbakaflöde. Lämpliga röranslutningar ska köpas för installation av termostaten och termostatblandaren fungerar med 1,0 bar som lägsta vattentryck.
Precision Start termostatblandare (160 cc) för dusch, DN 15. Termostatblandaren har en GROHE TurboStat kompakt insats med keramisk kropp som ger en stabli temperatur. GROHE EcoJoy gör att vattenbesparingar kan uppnås till 50% och termostatblandaren är även utrustad med GROHE EcoKnapp. GROHE SafeStop vid 38 °C gör att skållning förhindras. GROHE StarLight-ytbehandlingen förenklar rengöring och håller den skinande ren. Utöver det är termostatblandaren försedd med en inbyggd blandningsspärr, ett keramiskt överstycke på 1/2" (180°), duschanslutning 1/2" nedåt, inloppssil och inbyggd backventil mot tillbakaflöde. Lämpliga röranslutningar ska köpas för installation av termostaten och termostatblandaren fungerar med 1,0 bar som lägsta vattentryck.
| RSK-nummer | 8356825 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34596000 |
| GTIN | 4005176323539 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Precision Start |
| Dimension | M26x1,5/G15 |
| Storlek | c/c160mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | med utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34596000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 34596000 |
|---|
| GTIN | 4005176323539 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34596000 |
|---|
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
|---|---|
| Tryckstyrd | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | M26x1,5 |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Kall blandarkropp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176323539 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 380 | ||
| Bredd (mm) | 200 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 1,705 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | 4005176351440 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 21,66 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 96 | ||
| GTIN FP | 4005176351457 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 188,68 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 160 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 297,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8356825.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |
| RSK-nummer | 8356825 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34596000 |
| GTIN | 4005176323539 |
| Produkt | Duschblandare |
| Produktnamn | Precision Start |
| Dimension | M26x1,5/G15 |
| Storlek | c/c160mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | med utlopp nedåt |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34596000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 34596000 |
|---|
| GTIN | 4005176323539 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34596000 |
|---|
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
|---|---|
| Tryckstyrd | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | M26x1,5 |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Kall blandarkropp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176323539 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 380 | ||
| Bredd (mm) | 200 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 1,705 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | 4005176351440 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 21,66 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 96 | ||
| GTIN FP | 4005176351457 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 188,68 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 160 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 297,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8356825.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |