Avaktiverad 2025-04-11
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-04-16
RSK-nr enhet: ST
Grohtherm SmartControl Perfekt duschset Bestående av: concealed thermostat with 2 valves and integrated hand shower holder Grohtherm SmartControl set för slutinstallation (29 120 000) GROHE Rapido SmartBox 35 600 000 Rainshower Cosmopolitan 210 head shower set (26 062 000) including horizontal shower arm 286 mm handdush Power&Soul Cosmopolitan 115 (27 661 000) Silverflex duschslang 1250 mm (28 362)
Grohtherm SmartControl Perfekt duschset Bestående av: concealed thermostat with 2 valves and integrated hand shower holder Grohtherm SmartControl set för slutinstallation (29 120 000) GROHE Rapido SmartBox 35 600 000 Rainshower Cosmopolitan 210 head shower set (26 062 000) including horizontal shower arm 286 mm handdush Power&Soul Cosmopolitan 115 (27 661 000) Silverflex duschslang 1250 mm (28 362)
| RSK-nummer | 8283005 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34743000 |
| GTIN | 4005176484100 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | GRT SmartControl term.kpl kvad |
| Dimension | G15 |
| Storlek | 286mm utsprång |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tak-/handdusch |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | med slang |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34743000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 34743000 |
|---|
| GTIN | 4005176484100 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34743000 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel + Frontdel |
|---|---|
| Form frontdel | Rund |
| Typ av grepp | Övrigt |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material frontdel | Mässing |
| Ytskydd frontdel | Förkromad |
| Ytbehandling frontdel | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 1/2" (15) |
| Antal utgående anslutningar | 2 |
| Med omkastare | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 8,5 l/min |
| Flödesklass | Z |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Förlängningssats tillgänglig | Ja |
| Längd utsprång utloppspip | 286 mm |
| Inbyggnadsdjup | 75 - 105 mm |
| Med transformator | Nej |
| Anslutningsspänning | 0 V |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176484100 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 375 | ||
| Bredd (mm) | 355 | ||
| Höjd (mm) | 315 | ||
| Vikt (kg) | 7,185 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | 4005176572753 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 22,555 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | 4005176572760 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 113,22 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 114,22 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8283005.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8283005 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34743000 |
| GTIN | 4005176484100 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | GRT SmartControl term.kpl kvad |
| Dimension | G15 |
| Storlek | 286mm utsprång |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tak-/handdusch |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | med slang |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34743000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 34743000 |
|---|
| GTIN | 4005176484100 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34743000 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel + Frontdel |
|---|---|
| Form frontdel | Rund |
| Typ av grepp | Övrigt |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material frontdel | Mässing |
| Ytskydd frontdel | Förkromad |
| Ytbehandling frontdel | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 1/2" (15) |
| Antal utgående anslutningar | 2 |
| Med omkastare | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 8,5 l/min |
| Flödesklass | Z |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Förlängningssats tillgänglig | Ja |
| Längd utsprång utloppspip | 286 mm |
| Inbyggnadsdjup | 75 - 105 mm |
| Med transformator | Nej |
| Anslutningsspänning | 0 V |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176484100 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 375 | ||
| Bredd (mm) | 355 | ||
| Höjd (mm) | 315 | ||
| Vikt (kg) | 7,185 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | 4005176572753 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 22,555 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | 4005176572760 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 113,22 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 114,22 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8283005.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |