Avaktiverad 2025-04-11
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-10-22
RSK-nr enhet: ST
Termoinsats. GROHE TurboStat kompakt insats med vaxbaserad keramisk kropp.
Termoinsats. GROHE TurboStat kompakt insats med vaxbaserad keramisk kropp.
| RSK-nummer | 8282971 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34705000 |
| GTIN | 4005176413285 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | GRT SmartCtrl bundle ter. rund |
| Dimension | G15 |
| Storlek | 430mm duscharm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | med 3 ventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | med duschset |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34705000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 34705000 |
|---|
| GTIN | 4005176413285 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34705000 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel + Frontdel |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material inbyggnadsdel | Övrigt |
| Ytskydd frontdel | Förkromad |
| Ytbehandling frontdel | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Antal utgående anslutningar | 3 |
| Med omkastare | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 22,5 l/min |
| Flödesklass | B |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Längd utsprång utloppspip | 430 mm |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
| Form duschhuvud | Rund |
| Antal stråltyper handdusch | 1 |
| Antal stråltyper huvud-/takdusch | 2 |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176413285 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 443 | ||
| Bredd (mm) | 356 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 9,43 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 2 | ||
| GTIN FP | 4005176475108 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 19,86 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176475115 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 102,44 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 103,44 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8282971.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8282971 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34705000 |
| GTIN | 4005176413285 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | GRT SmartCtrl bundle ter. rund |
| Dimension | G15 |
| Storlek | 430mm duscharm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | med 3 ventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | med duschset |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34705000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 34705000 |
|---|
| GTIN | 4005176413285 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34705000 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel + Frontdel |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material inbyggnadsdel | Övrigt |
| Ytskydd frontdel | Förkromad |
| Ytbehandling frontdel | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Antal utgående anslutningar | 3 |
| Med omkastare | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 22,5 l/min |
| Flödesklass | B |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Längd utsprång utloppspip | 430 mm |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
| Form duschhuvud | Rund |
| Antal stråltyper handdusch | 1 |
| Antal stråltyper huvud-/takdusch | 2 |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176413285 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 443 | ||
| Bredd (mm) | 356 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 9,43 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 2 | ||
| GTIN FP | 4005176475108 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 19,86 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176475115 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 102,44 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 103,44 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8282971.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |