Avaktiverad 2025-04-11
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-10-22
RSK-nr enhet: ST
Grohtherm SmartControl Perfect duschsystem med Rainshower 310 SmartActive Cube. Duschsystemet består av: dold termostatblandare med tre ventiler, Grohtherm SmartControl set för slutinstallation, GROHE Rapido SmartBox, huvuddusch Rainshower 310 SmartActive Cube med duscharm (400 mm) och inbyggnadsbox och handdusch Euphoria Cube Stick med vägginsats och duschslang Silverflex 1500 mm som är TwistFree. Termostatblandaren är utrustad med SmartControl som enkelt ställer in den valda vattenmängden och låter dig kombinera olika strålmönster och munstycken. Vattentemperaturen hålls kontant tack vare GROHE TurboStat-tekniken och GROHE SafeStop vid 38 °C förhindrar skållning. GROHE DreamSpray säkerställer ett balanserat vattenflöde från alla munstycken. Huvudduschen har två olika strålmönster, PureRain och ActiveRain, medan handduschen har ett strålmönster, Normal. Rengöringen sker enkelt tack vare den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen, SpeedClean antikalksystem och Inre Vatten Guide som även bidrar till att förlänga duschsystemets livslängd. Installationen sker snabbt och smidigt tack vare GROHE QuickFix.
Grohtherm SmartControl Perfect duschsystem med Rainshower 310 SmartActive Cube. Duschsystemet består av: dold termostatblandare med tre ventiler, Grohtherm SmartControl set för slutinstallation, GROHE Rapido SmartBox, huvuddusch Rainshower 310 SmartActive Cube med duscharm (400 mm) och inbyggnadsbox och handdusch Euphoria Cube Stick med vägginsats och duschslang Silverflex 1500 mm som är TwistFree. Termostatblandaren är utrustad med SmartControl som enkelt ställer in den valda vattenmängden och låter dig kombinera olika strålmönster och munstycken. Vattentemperaturen hålls kontant tack vare GROHE TurboStat-tekniken och GROHE SafeStop vid 38 °C förhindrar skållning. GROHE DreamSpray säkerställer ett balanserat vattenflöde från alla munstycken. Huvudduschen har två olika strålmönster, PureRain och ActiveRain, medan handduschen har ett strålmönster, Normal. Rengöringen sker enkelt tack vare den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen, SpeedClean antikalksystem och Inre Vatten Guide som även bidrar till att förlänga duschsystemets livslängd. Installationen sker snabbt och smidigt tack vare GROHE QuickFix.
| RSK-nummer | 8282972 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34706000 |
| GTIN | 4005176413797 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | GRT SmartCtrl bundle ter.kvadr |
| Dimension | G15 |
| Storlek | 430mm duscharm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | med 3 ventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | med duschset |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34706000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 34706000 |
|---|
| GTIN | 4005176413797 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34706000 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel + Frontdel |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material inbyggnadsdel | Övrigt |
| Material frontdel | Övrigt |
| Ytskydd frontdel | Förkromad |
| Ytbehandling frontdel | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Antal utgående anslutningar | 3 |
| Med omkastare | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 22,5 l/min |
| Flödesklass | B |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Längd utsprång utloppspip | 430 mm |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176413797 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 443 | ||
| Bredd (mm) | 356 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 10,35 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 2 | ||
| GTIN FP | 4005176475122 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 21,7 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176475139 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 110,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8282972.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8282972 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34706000 |
| GTIN | 4005176413797 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | GRT SmartCtrl bundle ter.kvadr |
| Dimension | G15 |
| Storlek | 430mm duscharm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | med 3 ventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | med duschset |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34706000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 34706000 |
|---|
| GTIN | 4005176413797 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34706000 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel + Frontdel |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material inbyggnadsdel | Övrigt |
| Material frontdel | Övrigt |
| Ytskydd frontdel | Förkromad |
| Ytbehandling frontdel | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Antal utgående anslutningar | 3 |
| Med omkastare | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 22,5 l/min |
| Flödesklass | B |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Längd utsprång utloppspip | 430 mm |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176413797 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 443 | ||
| Bredd (mm) | 356 | ||
| Höjd (mm) | 400 | ||
| Vikt (kg) | 10,35 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 2 | ||
| GTIN FP | 4005176475122 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 21,7 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176475139 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 110,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8282972.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |