Avaktiverad 2025-04-11
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-12-17
RSK-nr enhet: ST
Grohtherm Perfekt duschset med Tempesta 210 Bestående av: Grohtherm set for final installation with Aquadimmer (24 079) GROHE Rapido SmartBox universal rough-in box, 1/2" (35 600) Huvuddusch Tempesta 210 (26 410) Duscharm Rainshower 286 mm (28 576 000) Handdusch, vägghållare, väggvinkelanslutning och duschslang att beställa separat
Grohtherm Perfekt duschset med Tempesta 210 Bestående av: Grohtherm set for final installation with Aquadimmer (24 079) GROHE Rapido SmartBox universal rough-in box, 1/2" (35 600) Huvuddusch Tempesta 210 (26 410) Duscharm Rainshower 286 mm (28 576 000) Handdusch, vägghållare, väggvinkelanslutning och duschslang att beställa separat
| RSK-nummer | 8282991 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34728000 |
| GTIN | 4005176466069 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | GRT term.kpl bad kvadr+duschs. |
| Dimension | G15 |
| Storlek | Ø210mm duschhuvud |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | takdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | Krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | med Rapido SmartBox |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34728000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 34728000 |
|---|
| GTIN | 4005176466069 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34728000 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel + Frontdel |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material frontdel | Mässing |
| Ytskydd frontdel | Förkromad |
| Ytbehandling frontdel | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutningsdimension tillopp | 1/2" (15) |
| Med omkastare | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Inbyggnadsdjup | 75 - 105 mm |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176466069 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 341 | ||
| Bredd (mm) | 311 | ||
| Höjd (mm) | 405 | ||
| Vikt (kg) | 4,62 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | 4005176572692 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 14,86 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | 4005176572708 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 82,44 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 83,44 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8282991.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8282991 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34728000 |
| GTIN | 4005176466069 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | GRT term.kpl bad kvadr+duschs. |
| Dimension | G15 |
| Storlek | Ø210mm duschhuvud |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | takdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | Krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | med Rapido SmartBox |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34728000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 34728000 |
|---|
| GTIN | 4005176466069 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34728000 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel + Frontdel |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material frontdel | Mässing |
| Ytskydd frontdel | Förkromad |
| Ytbehandling frontdel | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutningsdimension tillopp | 1/2" (15) |
| Med omkastare | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Inbyggnadsdjup | 75 - 105 mm |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176466069 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 341 | ||
| Bredd (mm) | 311 | ||
| Höjd (mm) | 405 | ||
| Vikt (kg) | 4,62 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | 4005176572692 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 14,86 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | 4005176572708 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 82,44 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 83,44 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8282991.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |