RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-12-17
RSK-nr enhet: ST
Grohtherm Perfekt duschset med Rainshower Cosmopolitan 210 Bestående av: Grohtherm set for final installation with Aquadimmer (24 079) GROHE Rapido SmartBox universal rough-in box, 1/2" (35 600) Huvuddusch Rainshower Cosmopolitan 210 (28 368 000) Duscharm Rainshower 422 mm (26 146 000) Euphoria handdusch (27 265) Duschutlopp (28 628) Silverflex duschslang 1250 mm (28 362)
Grohtherm Perfekt duschset med Rainshower Cosmopolitan 210 Bestående av: Grohtherm set for final installation with Aquadimmer (24 079) GROHE Rapido SmartBox universal rough-in box, 1/2" (35 600) Huvuddusch Rainshower Cosmopolitan 210 (28 368 000) Duscharm Rainshower 422 mm (26 146 000) Euphoria handdusch (27 265) Duschutlopp (28 628) Silverflex duschslang 1250 mm (28 362)
| RSK-nummer | 8282996 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34734000 |
| GTIN | 4005176466403 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | GRT term.kpl dusch kvadr+set |
| Dimension | G15 |
| Storlek | Ø209mm duschhuvud |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tak-/handdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | Krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | med Rapido SmartBox |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34734000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 34734000 |
|---|
| GTIN | 4005176466403 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34734000 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel + Frontdel |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material frontdel | Mässing |
| Ytskydd frontdel | Förkromad |
| Ytbehandling frontdel | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutningsdimension tillopp | 1/2" (15) |
| Med omkastare | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Inbyggnadsdjup | 75 - 105 mm |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176466403 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 490 | ||
| Bredd (mm) | 380 | ||
| Höjd (mm) | 280 | ||
| Vikt (kg) | 7,7 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | 4005176580918 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 24,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8282996.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8282996 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34734000 |
| GTIN | 4005176466403 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | GRT term.kpl dusch kvadr+set |
| Dimension | G15 |
| Storlek | Ø209mm duschhuvud |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tak-/handdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | Krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | med Rapido SmartBox |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34734000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 34734000 |
|---|
| GTIN | 4005176466403 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34734000 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel + Frontdel |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material frontdel | Mässing |
| Ytskydd frontdel | Förkromad |
| Ytbehandling frontdel | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutningsdimension tillopp | 1/2" (15) |
| Med omkastare | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Inbyggnadsdjup | 75 - 105 mm |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176466403 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 490 | ||
| Bredd (mm) | 380 | ||
| Höjd (mm) | 280 | ||
| Vikt (kg) | 7,7 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | 4005176580918 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 24,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8282996.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |