Avaktiverad 2025-12-20
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-12-17
RSK-nr enhet: ST
Grohtherm Perfekt duschset med Rainshower Cosmopolitan 310 Bestående av: Grohtherm uppsättning för montering med Aquadimmer (24 076) GROHE Rapido SmartBox universell inbyggnadsbox, 1/2" (35 600) Huvuddusch Rainshower Cosmopolitan 310 (27 477 000) Duscharm Rainshower 422 mm (26 146 000) Handdusch Sena (28 034 000) Rainshower vägghållare (27 074 000) Rainshower anslutningsvinkel för vägg (27 057 000) Silverflex duschslang 1250 mm (28 362)
Grohtherm Perfekt duschset med Rainshower Cosmopolitan 310 Bestående av: Grohtherm uppsättning för montering med Aquadimmer (24 076) GROHE Rapido SmartBox universell inbyggnadsbox, 1/2" (35 600) Huvuddusch Rainshower Cosmopolitan 310 (27 477 000) Duscharm Rainshower 422 mm (26 146 000) Handdusch Sena (28 034 000) Rainshower vägghållare (27 074 000) Rainshower anslutningsvinkel för vägg (27 057 000) Silverflex duschslang 1250 mm (28 362)
| RSK-nummer | 8282994 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34731000 |
| GTIN | 4005176466359 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | GRT termost.kpl dusch rund+set |
| Dimension | G15 |
| Storlek | Ø310mm duschhuvud |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tak-/handdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | Krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | med Rapido SmartBox |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34731000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 34731000 |
|---|
| GTIN | 4005176466359 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34731000 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel + Frontdel |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material frontdel | Mässing |
| Ytskydd frontdel | Förkromad |
| Ytbehandling frontdel | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutningsdimension tillopp | 1/2" (15) |
| Med omkastare | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Inbyggnadsdjup | 75 - 105 mm |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176466359 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 500 | ||
| Bredd (mm) | 380 | ||
| Höjd (mm) | 280 | ||
| Vikt (kg) | 9,603 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 2 | ||
| GTIN FP | 4005176571978 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 20,206 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176571985 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 103,824 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 143,236 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8282994.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8282994 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34731000 |
| GTIN | 4005176466359 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | GRT termost.kpl dusch rund+set |
| Dimension | G15 |
| Storlek | Ø310mm duschhuvud |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tak-/handdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | Krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | med Rapido SmartBox |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34731000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 34731000 |
|---|
| GTIN | 4005176466359 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34731000 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel + Frontdel |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material frontdel | Mässing |
| Ytskydd frontdel | Förkromad |
| Ytbehandling frontdel | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutningsdimension tillopp | 1/2" (15) |
| Med omkastare | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Inbyggnadsdjup | 75 - 105 mm |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176466359 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 500 | ||
| Bredd (mm) | 380 | ||
| Höjd (mm) | 280 | ||
| Vikt (kg) | 9,603 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 2 | ||
| GTIN FP | 4005176571978 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 20,206 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176571985 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 103,824 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 143,236 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8282994.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |