Avaktiverad 2025-04-11
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-12-17
RSK-nr enhet: ST
Grohtherm Perfekt duschset med Rainshower Cosmopolitan 160 Bestående av: Grohtherm uppsättning för montering med Aquadimmer (24 076) GROHE Rapido SmartBox universell inbyggnadsbox, 1/2" (35 600) Rainshower Cosmopolitan takdusch 160 mm (27 134) Rainshower duscharm 286 mm (28 576) Euphoria handdusch (27 265) Duschutlopp (28 628) Silverflex duschslang 1250 mm (28 362)
Grohtherm Perfekt duschset med Rainshower Cosmopolitan 160 Bestående av: Grohtherm uppsättning för montering med Aquadimmer (24 076) GROHE Rapido SmartBox universell inbyggnadsbox, 1/2" (35 600) Rainshower Cosmopolitan takdusch 160 mm (27 134) Rainshower duscharm 286 mm (28 576) Euphoria handdusch (27 265) Duschutlopp (28 628) Silverflex duschslang 1250 mm (28 362)
| RSK-nummer | 8282997 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34735000 |
| GTIN | 4005176466410 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | GRT termost.kpl dusch rund+set |
| Dimension | G15 |
| Storlek | Ø160mm duschhuvud |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tak-/handdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | Krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | med Rapido SmartBox |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34735000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 34735000 |
|---|
| GTIN | 4005176466410 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34735000 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel + Frontdel |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material frontdel | Mässing |
| Ytskydd frontdel | Förkromad |
| Ytbehandling frontdel | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutningsdimension tillopp | 1/2" (15) |
| Med omkastare | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Inbyggnadsdjup | 75 - 105 mm |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176466410 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 341 | ||
| Bredd (mm) | 311 | ||
| Höjd (mm) | 405 | ||
| Vikt (kg) | 5,83 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | 4005176572036 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 18,49 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | 4005176572043 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 96,96 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 97,96 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8282997.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8282997 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34735000 |
| GTIN | 4005176466410 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | GRT termost.kpl dusch rund+set |
| Dimension | G15 |
| Storlek | Ø160mm duschhuvud |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tak-/handdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | Krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | med Rapido SmartBox |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34735000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 34735000 |
|---|
| GTIN | 4005176466410 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34735000 |
|---|
| Modell/Utförande | Inbyggnadsdel + Frontdel |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Nej |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material frontdel | Mässing |
| Ytskydd frontdel | Förkromad |
| Ytbehandling frontdel | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Anslutningsdimension tillopp | 1/2" (15) |
| Med omkastare | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med utloppspip | Nej |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Inbyggnadsdjup | 75 - 105 mm |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176466410 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 341 | ||
| Bredd (mm) | 311 | ||
| Höjd (mm) | 405 | ||
| Vikt (kg) | 5,83 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | 4005176572036 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 18,49 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | 4005176572043 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 96,96 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 12 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 97,96 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8282997.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |